Rankomat: Wzrost cen OC na koniec roku

0
441

Druga połowa roku 2019 przyniosła nieznaczne podwyżki cen OC. Jednak w porównaniu do poprzedniego roku obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne ciągle jest tańsze – wynika z najnowszej odsłony raportu „RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych”, przygotowanego przez ekspertów Rankomat.

Raport RanKING powstał w oparciu o dane zgromadzone przez porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl. Do analizy posłużyły zapytania wykonane za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń w okresie 01.01.2015 r. – 31.12.2019 r. Analizowane ubezpieczenia oferowane były przez firmy: Allianz, Aviva, AXA, Benefia, Gefion, Generali, Wiener, Link4, mtu24, Proama, UNIQA, You Can Drive. Podawane ceny są medianami najniższych cen OC w rankingach prezentowanych po wypełnieniu kalkulatora składek OC.

Średnia cena OC w 2019 roku

Największe podwyżki cen OC miały miejsce w 2016 roku, kiedy to ceny polis wzrosły średnio o 45% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Rok później wzrosły o kolejne 24%. W 2018 r. średnia cena ubezpieczenia była już mniejsza o 5%, a w ubiegłym roku zmniejszyła się o kolejne 7% i wyniosła 689 zł.

Obraz zawierający tekst, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Średnia cena w IV kwartale

Średnia cena OC w IV kw. 2019 r. wyniosła 698 zł. Była przez to większa o 12 zł w stosunku do poprzedniego kwartału. W zestawieniu rok do roku widoczny jest spadek stawki o 4%. Z danych Rankomat wynika także, że od połowy ub.r. średnia cena polisy wzrosła o 18 zł.

– Przez ostatnie dwa lata średnie składki OC utrzymywały się na porównywalnym poziomie. Choć w III i IV kwartale 2019 r. OC nieznacznie podrożało, to biorąc pod uwagę cały analizowany okres, można przyjąć, że w najbliższej przyszłości ceny obowiązkowego ubezpieczenia nie będą gwałtownie rosnąć – mówi Tomasz Masajło, prezes zarządu Rankomat.

Najdrożej na Pomorzu i Mazowszu

Obraz zawierający tekst, mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (779 zł), mazowieckiego (768 zł) i dolnośląskiego (756 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (556 zł), opolskiego (582 zł) i świętokrzyskiego (593 zł). Ceny OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od 5,4% (woj. mazowieckie) do 9,8% (woj. lubelskie). Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+13,1%), mazowieckim (+11,5%) i dolnośląskim (+9,7%).

Kto płacił najwięcej

Najdroższym miastem wojewódzkim był Wrocław. Tutaj za polisę kierowcy płacili średnio 939 zł. Na drugim biegunie znalazł się Rzeszów ze średnią stawką na poziomie 614 zł. Nadal najwyższe składki za OC mają do uiszczenia najmłodsi kierowcy – 19-latkowie płacili średnio 1965 zł. Największe zniżki otrzymują zaś 57-latkowie. Najtańsze w ubezpieczeniu były samochody marki Skoda (614 zł), najdroższe BMW (896 zł). Panny i kawalerowie płacili 957 zł, natomiast małżeństwa 601 zł.

(AM, źródło: Rankomat)