Reasekuracja: Pojemność wystarczająca na odnowienia

0
329

Podczas styczniowych odnowień reasekuratorzy wykazywali zróżnicowany apetyt na reasekurację wypadkową, niemniej jednak pojemność była wystarczająca, a dyscyplina underwritingu zachowana – oceniają brokerzy reasekuracyjni w swoich raportach.

„Niektórzy reasekuratorzy zaostrzyli stanowisko przed styczniowymi odnowieniami kontraktów dotyczących ubezpieczeń NNW wobec ubiegłorocznego pogorszenia się stanu rezerw i obaw przed niekorzystnymi trendami w sądownictwie. Inni zauważyli potencjał zarobkowy wynikający z poprawy wycen w bezpośrednich ubezpieczeniach wypadkowych i wyższych stóp procentowych” – napisano w raporcie Aon „Dynamika rynku reasekuracji – styczeń 2024”. Z kolei w raporcie Marsh „Odnowienia w reasekuracji odzwierciedlają zmotywowany rynek z rosnącym kapitałem” czytamy: „Podczas gdy reasekuracja majątkowa znajdowała się w centrum uwagi rok temu, teraz uważniej przyglądano się wypadkowej. Negocjacje były zniuansowane i uwzględniające indywidualne potrzeby, a pojemność wystarczająca po spełnieniu warunków rozliczeń rynkowych”.

Z kolei Howden w raporcie „Nowy świat” potwierdził, że odnowienia 1 stycznia 2024 r. w reasekuracji wypadkowej charakteryzowała wystarczająca pojemność i dyscyplina rynkowa. Reasekuratorzy byli mniej pewni siebie w liniach odpowiedzialności wobec strony trzeciej. Jak zauważył Gallagher Re, „pomimo bardzo istotnych podwyżek cen na rynku pierwotnym i ograniczeń limitów od II kw. 2019 r.”.

(AC, źródło: Insurance Journal)