Rekordowa liczba instytucji kościelnych wybrała TUW PZUW

0
333

Już prawie 120 zgromadzeń zakonnych, diecezji i innych instytucji kościelnych powierzyło swoją ubezpieczeniową ochronę TUW Polskiemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych, tworząc w ramach towarzystwa największy Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni. Za ich zaufanie i współpracę prezes TUW PZUW Rafał Kiliński dziękował na spotkaniu podczas zakończonych w środę targów SacroExpo w Kielcach.

– Jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych działamy na zasadzie wspólnoty, nie dla własnego zysku. Dzięki temu możemy proponować atrakcyjną składkę – mówił Rafał Kiliński.

Od 2018 roku, gdy zaczął działać Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni, liczba jego członków wzrosła ponad sześciokrotnie.

– Suma opłaconych przez nich składek wyniosła w zeszłym roku prawie 5,5 mln zł, była o jedną czwartą wyższa niż rok wcześniej – zwracał uwagę Leszek Kuziemski, dyrektor w TUW PZUW.

– Tak zwane ubezpieczenia na pierwsze ryzyko nie wymagają kosztownej wyceny majątku. Ustalamy górną granicę naszej odpowiedzialności jako ubezpieczyciela. Ubezpieczamy całą „lokalizację”, a nie pojedyncze budynki, czyli np. parafię ze wszystkimi należącymi do niej nieruchomościami: kościołem, plebanią, zabudowaniami gospodarczymi, kapliczkami, cmentarzem itd. Koszty polisy są nieproporcjonalnie niskie w stosunku do ubezpieczenia pojedynczej nieruchomości – tłumaczyła Ewa Macińska, odpowiedzialna w TUW PZUW za współpracę z instytucjami kościelnymi.

Jak mówiła, coraz większą popularnością cieszą się także wprowadzane od dwóch lat ubezpieczeniach podróżne dla księży i zakonników, którzy wyjeżdżają za granicę – na krótko i na dłużej, np. na misje. Polisa obowiązuje na całym świecie. Działa jak przedpłacona karta na zakupy. Diecezja albo prowincja zakonna wykupuje określoną liczbę tzw. osobodni. W okresie ubezpieczenia zgłasza, ile osób i na jak długo wyjeżdża. Otrzymuje zwrot części składki, której nie wykorzysta.

Nowością są ubezpieczenia zdrowotne dla osób duchownych i świeckich pracowników Kościoła oraz ich rodzin, także rodziców. Oferta TUW PZUW obejmuje ponadto medycynę pracy dla świeckich pracowników.

(AM, źródło: TUW PZUW)