Rekordowy poziom sprzedaży KUKE w 2020 roku

0
298

Pomimo pandemii 2020 był udanym rokiem dla Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych pod względem sprzedaży. Okazał się też kolejnym rokiem mocnego wzrostu sprzedaży Korporacji. Wynik osiągnięty w 2019 r. był bowiem o 28,9% lepszy od uzyskanego w roku poprzednim.

KUKE zebrała 131,5 mln zł składek brutto z ubezpieczeń należności. Był to najlepszy wynik w historii spółki w tym segmencie, przewyższający ubiegłoroczny rezultat na poziomie 99,3 mln zł o 30,5%.

Jeśli wziąć pod uwagę jedynie działalność komercyjną KUKE, nieuwzględniającą ubezpieczeń eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa, to składka przypisana brutto po raz pierwszy sięgnęła poziomu 100 mln zł – o 33% więcej niż w 2019 r.

Janusz Władyczak, prezes KUKE podkreślił, że jego firmie zależało, by w bardzo trudnym dla polskich przedsiębiorców roku mogli oni bez przeszkód ubezpieczać należności handlowe, gdy ryzyko prowadzenia działalności gwałtownie się zwiększyło. Przypomniał, że możliwość udzielania kontrahentom kredytu kupieckiego w trakcie kryzysu oznacza nie tylko możliwość niezakłóconej realizacji bieżących zamówień, ale również szansę na zdobycie nowych kontraktów. I wiele firm, również eksportowych, to wykorzystało.

– Wyniki KUKE pokazują, że działaliśmy skutecznie na rzecz naszych klientów, notując wyższą dynamikę przychodów niż w 2019 r. Przedsiębiorcy docenili nasze podejście i to, że jako nieliczni znajdowaliśmy dla nich możliwości ekspansji, szybko odpowiadając na pojawiające się wyzwania. Wprowadzaliśmy nowe rozwiązania, gdy rynek był niepewny co do rozwoju sytuacji. A wszystko to przy efektywnym zarządzaniu ryzykiem, skutkującym kolejny rok z rzędu ograniczeniem szkodowości i historycznie najlepszą rentownością naszego biznesu – powiedział Janusz Władyczak. – Można mieć nadzieję, że szok w gospodarce wywołany pandemią skłaniać będzie kolejnych przedsiębiorców do korzystania z oferowanych przez instytucje finansowe instrumentów służących bezpiecznemu rozwojowi. Należy o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy wraz z wychodzeniem światowej gospodarki z kryzysu zmniejszy się publiczna pomoc dla biznesu, co może przynieść większą skalę niewypłacalności. Jesteśmy przekonani, że wprowadzone w ostatnim czasie w KUKE nowatorskie rozwiązania dla przedsiębiorców i banków w ramach nowego systemu wsparcia eksportu pozwolą nam podtrzymać tempo rozwoju. A tym samym przyczynimy się do umocnienia doskonałych wyników polskiego eksportu, który wyjątkowo dobrze poradził sobie z zaburzeniami w globalnym handlu – dodał.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl