Ruszyła Akademia Brokera Warty

0
1547

Warta wystartowała z innowacyjnym cyklem szkoleń dla brokerów. Akademia Brokera Warty to pierwszy tego typu projekt łączący teorię i praktyczne warsztaty realizowane na terenie klienta, przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Piękna złota jesień przywitała gości, którzy przyjechali do zakładu CEDC w Białymstoku, aby wziąć udział w I edycji Akademii Brokera Warty. To pierwszy na polskim rynku projekt szkoleniowy, którego celem jest nie tylko przekazanie teoretycznej wiedzy, ale również praktyczne przedstawienie brokerom aspektów technicznej oceny ryzyka w murach przedsiębiorstwa oraz przełożenie tej wiedzy na skonstruowanie kompleksowego programu ubezpieczeniowego, dopasowanego do profilu działalności firmy i jego potrzeb ubezpieczeniowych.

– Rozmowy z brokerami i nieszablonowe dyskusje wewnątrz firmy pozwoliły nam spojrzeć na temat szkoleń w sposób nowatorski. Przygotowaliśmy koncepcję Akademii, której formuła jest czymś wyjątkowym na rynku. Oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznych aspektów oceny ryzyka, daje ona również możliwość bliskiego przyjrzenia się procesom produkcyjnym i dogłębnej analizy zagrożeń dla biznesu – tłumaczy Leon Pierzchalski, dyrektor zarządzający odpowiedzialny w Warcie za Departament Klientów Strategicznych i Reasekuracji. – Miejsce naszego spotkania nie było przypadkowe. Innowacyjny kształt szkolenia pierwszy raz zastosowaliśmy na terenie zakładu – jednego z największych producentów produktów alkoholowych na świecie. Dzięki uprzejmości firmy CEDC mogliśmy zapewnić naszym gościom możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem linii technologicznych zakładu, jego podejścia do bezpieczeństwa i lepszego zrozumienia zagrożeń związanych z tego typu produkcją. Dzięki temu w nowatorski sposób poszerzyliśmy koncepcję szkoleń, ciekawie uzupełniając ją częścią praktyczną.

Akademia Brokera to nowatorskie szkolenie, które trwało łącznie trzy dni. W jego trakcie zaproszeni goście mogli zapoznać się z prezentacjami merytorycznymi, dotyczącymi oceny technicznej ryzyka, zarządzania nim i roli, jaką odgrywa Risk Manager, a także poznać zasady funkcjonowania ubezpieczenia od skutków zanieczyszczenia produktów – CPI (patrz ramka).

W kolejnej części brokerzy zapoznali się z procesem produkcji w fabryce CEDC. Dało to zaproszonym gościom możliwość pozyskania wiedzy na temat zagrożeń występujących na terenie zakładu, dowiedzenia się, na co zwraca się szczególną uwagę w trakcie audytów, a także jak Warta podchodzi do oceny ryzyka, w szczególności w branży przemysłu spożywczego, w tym produkcji i sprzedaży alkoholi. To unikatowa wiedza, którą następnie goście wykorzystali podczas warsztatów, wcielając się w rolę Risk Managera w przedsiębiorstwie z branży produkcji alkoholu. Ich zadaniem było opracowanie programu ubezpieczeniowego obejmującego kilka linii produktowych, w oparciu o scenariusze określone przez organizatorów.

– Sądzę, że znaleźliśmy ciekawe rozwiązanie szkoleniowe dla brokerów, przynoszące unikatową wiedzę i doświadczenie. Liczę, że te trzy dni spędzone w Białymstoku okazały się ciekawe i przydatne dla naszych gości. Zbieramy ich opinie, aby kolejne edycje naszej Akademii Brokera były jeszcze bardziej wartościowe i atrakcyjne. Realizacja kolejnych warsztatów z tej serii planowana jest na początek przyszłego roku – podsumowuje wydarzenie Edyta Stoińska, Senior Underwriter, koordynator Akademii.

Już pierwsza edycja tego wydarzenia spotkała się z pozytywnym odbiorem. – W świetnej atmosferze, wspólnie z przedstawicielami firm brokerskich z całej Polski, braliśmy także udział w warsztatach merytorycznych, podczas których mogliśmy wcielić się w rolę Risk Managera. Była to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń. Niezwykle inspirującym punktem wypełnionej po brzegi agendy wydarzenia była wycieczka do zakładu produkcyjnego z branży przemysłu spirytusowego. Dzięki temu mieliśmy okazję poznać złożoność procesów produkcyjnych. Wszystkim brokerom polecam udział w tej niezwykłej inicjatywie i z niecierpliwością oczekuję II edycji Akademii – mówi Magdalena Sroka z biura brokerskiego DONORIA SA.

Marzena Labus z Fincon Sp. z o.o. również zwraca uwagę na merytoryczne aspekty całego wydarzenia: – Czy było warto pokonać ponad 500 km? Odpowiedź oczywiście brzmi tak. Program był bogaty i merytoryczny. Z drugiej strony podejście organizatorów było elastyczne pod kątem zapotrzebowania słuchaczy. Doceniam profesjonalną organizację. Zadbano nie tylko o wysoki poziom szkolenia, ale także o całą oprawę z nim związaną. Dwa, a w zasadzie trzy dni intensywnego szkolenia, energia, duża dawka informacji poparta praktyką. Bardzo wartościowa okazała się wizyta w zakładzie klienta. Jego przedstawiciel opowiadał o zasadach produkcji z taką pasją, że można było go słuchać godzinami. Wysoko oceniam również spotkania z ekspertami od zadań specjalnych. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w I edycji Akademii Brokera Warty, szczególnie że jego uczestnikami było wąskie grono brokerów. Jestem pod wrażeniem, że można wszystko tak zgrabnie połączyć i w tak krótkim czasie wysłuchać prezentacji, porozmawiać z ekspertami i poznać w praktyce zasady działania przedsiębiorstwa.

Jak dodaje Leon Pierzchalski: – Naszym celem jest to, aby Akademia Brokerska Warty była stałą platformą szkoleniową dla brokerów. Obecny moduł warsztatowy bazuje na współpracy z naszym partnerem – firmą CEDC. Natomiast kolejne odsłony naszej Akademii będą dotyczyły innych technologii przemysłowych i kolejnych produktów dopasowanych do działalności zakładu, który odwiedzimy.