Rynek ubezpieczeń: Zakłady zapłacą za większe bezpieczeństwo

0
1216

Propozycje nowych regulacji, interesujące raporty analityczne, decyzje personalne – wydarzenia z tych obszarów zdominowały końcówkę trzeciego kwartału w polskich ubezpieczeniach.

Nowe obciążenie dla zakładów

Głównym ubezpieczeniowym akcentem ostatniego tygodnia była publikacja treści projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wprowadzającej Fundusz Pomocowy, którego obsługą będzie zajmować się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wiemy już zatem, w jakich kryzysowych sytuacjach zakłady ubezpieczeń będą mogły liczyć na wsparcie finansowe i ile będą łożyć na Fundusz. Zaproponowana w noweli składka na poziomie 0,2% nie prezentuje się może zbyt imponująco, ale jeśli przeliczyć ją na konkretne sumy, to mówimy już o sporych pieniądzach.

Multiagenci zwiększają przewagę

Inną istotną publikacją ostatnich dni był raport Komisji Nadzoru Finansowego, podsumowujący miniony rok na polskim rynku ubezpieczeń. W opracowaniu szczególną uwagę zwracały informacje dotyczące kanałów dystrybucji. Dzięki danym zebranym przez KNF mogliśmy się na przykład dowiedzieć, że w 2018 roku segment direct wypracował nieco ponad 1,4 mld zł przypisu majątkowego. Inną ciekawostką była rosnąca przewaga multiagentów nad agentami wyłącznymi. O ile w 2017 r. różnica pomiędzy sektorami wynosiła 2127 podmiotów, to już rok później zwiększyła się do 3285.

Nowy szef polskiego Credendo

Wśród pozostałych wydarzeń uwagę zwracała fala decyzji personalnych w branży ubezpieczeniowej. Najistotniejszą z nich była zmiana na stanowisku Country Managera Credendo – Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s. w Polsce, gdzie Christopha Witte zastąpił Marek Brandt, związany wcześniej z Aon Polska.

Cały artykuł ukazał się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 41 z datą wydawniczą 7 października.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl