Ryzyka związane ze sportem dobrze chronione

0
854

W ciągu ostatnich dwóch lat pandemia Covid-19 odcisnęła piętno na branży turystycznej. Chcieliśmy podróżować, ale nie zawsze było to możliwe, natomiast w trakcie luzowania obostrzeń podróżowanie było związane z licznymi utrudnieniami.

Obecnie sytuacja uległa polepszeniu, gdyż zachorowań na koronawirusa jest znacznie mniej. To zainicjowało nowe trendy w podróżowaniu. Są nimi:

  • powrót do swobodnego podróżowania,
  • zwiększenie zainteresowania podróżami prywatnymi i służbowymi,
  • zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej.

W celu zgłębienia tematu w obszarze kierunków wyjazdów oraz sposobu spędzania wolnego czasu została przeprowadzona ankieta wśród pracowników Signal Iduna dotycząca planów urlopowych na najbliższe miesiące. Wyniki są przedstawione w formie wykresów.

Wszystko wskazuje na to, że większość z nas podczas tego lata skorzysta w urlopu. Nasze wyjazdy będą skoncentrowane na terenie Polski i Europy. Zamierzamy aktywnie spędzać czas i robić to, co sprawia nam przyjemność.

Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy aktywności, jakie planujemy podczas urlopu, są objęte standardową ochroną ubezpieczeniową w ramach polisy na wyjazd zagraniczny na bazie ubezpieczenia Bezpieczne Podróże.

Amatorskie uprawianie sportu

Sporty uprawiane amatorsko służą utrzymaniu i regeneracji sił, są formą czynnego wypoczynku. Sporty te są w standardzie ochrony ubezpieczeniowej i nie powodują dodatkowej zwyżki w składce. Obecnie jest to lista 104 aktywności*, poniżej przykłady:

  • bieganie, pływanie, wspinaczka ściankowa, surfing, kajakarstwo, narciarstwo wodne, wioślarstwo,
  • nurkowanie z aparatem powietrznym do 30 m, żeglarstwo do 20 mil morskich od brzegu, trekking do 5 tys. m n.p.m.,
  • jazda: konna, na wielbłądzie, na słoniu, motorówką, na rowerze, na rolkach, jeep safari,
  • jazda na przedmiotach ciągniętych przez pojazdy przeznaczone do poruszania się na wodzie,
  • uczestnictwo w obozach sportowych dzieci i młodzieży do 18. roku życia (z wyłączeniem obozów narciarskich i snowboardowych).

Sporty ekstremalne

Tę grupę sportów wyróżniają aktywności wymagające ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka oraz uczestniczenie w ekspedycjach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi.

Z uwagi na znacznie wyższe ryzyko uprawianie tych sportów podczas wakacji powoduje konieczność dodatkowej zwyżki w składce. Sporty ekstremalne to zdefiniowanych 66 aktywności*, poniżej przykłady:

  • bungee jumping, rajdy terenowe, freediving,
  • nurkowanie wrakowe i jaskiniowe, żeglarstwo powyżej 20 mil morskich od brzegu, trekking powyżej 5000 m n.p.m.
  •  freeride, freeskiing, heli-skiing, treeclimbing, parkur, motocross, hydrospeed

*Pełna lista sportów określona jest w załączniku 3. do OWU Bezpieczne Podróże.

Inną grupą aktywności są sporty zimowe. Do ich dokładnego omówienia powrócę w publikacji przed sezonem zimowym.

Szkody związane z uprawianiem sportów

Aktywny wypoczynek niesie ze sobą podwyższone ryzyko urazów i wypadków. Aby zobrazować ten obszar, przedstawiam w tabeli kilka przykładów szkód naszych ubezpieczonych, dla których Signal Iduna zorganizowała pomoc.

Wymienione w tabeli szkody miały miejsce w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Ich koszt był rozliczany przed wzrostem inflacji, który ma obecnie miejsce i dotyczy już całej gospodarki światowej. To ważna informacja, należy liczyć się z tym, że koszty leczenia na świecie będą wyższe i będą cały czas rosły.

Zachęcam Państwa do wyboru jak najwyższych sum ubezpieczenia kosztów leczenia, gdyż tylko naprawdę wysokie (kilkaset tysięcy euro) dają realną ochronę w sytuacji zachorowania lub wypadku. Ochrona ubezpieczeniowa w ramach kosztów leczenia obejmuje nie tylko same procedury medyczne, ale również lekarstwa, niezbędne zabiegi dodatkowe i konsultacje oraz inne koszty towarzyszące, np. transport.

Warto przeanalizować także zakres oferowanej ochrony. W Signal Iduna choroby przewlekłe znajdują się w standardzie w każdym z wybranych wariantów ubezpieczenia bez konieczności dodatkowych rozszerzeń i opłat. Koszty transportu są natomiast bez limitu i nie wyczerpują sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. To duży atut.

Dobra polisa na wyjazd zagraniczny to doskonała inwestycja w zabezpieczenie naszego zdrowia, posiadanego majątku i budżetu domowego. W obecnych czasach zadbanie o te strefy życia to po prostu konieczność.

Ubezpieczenie turystyczne Bezpieczne Podróże dostępne jest do sprzedaży w portalu SIGnet.

W razie zainteresowania zapraszam do kontaktu z menedżerami regionalnymi, kontakt dostępny jest na naszej stronie internetowej www.signal-iduna.pl/partnerzy/dla-agentow.

Aleksandra Kowalczyk
dyrektorka Biura Ubezpieczeń Turystycznych i Affinity, Signal Iduna