Rzecznik Praw Pacjenta stawia na bezpieczeństwo pacjentów

0
130

– Chcemy, aby pacjent nie tylko miał realny dostęp do świadczeń medycznych, ale też czuł się bezpiecznie w czasie całego procesu terapeutycznego – wskazuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Dlatego podjął on decyzję, aby w roku 2021 skupić się na działaniach, które pozwoliłyby zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta w systemie ochrony zdrowia i zaakcentować ten temat w dyskusji publicznej.

Priorytetowym obszarem działań systemowych urzędu będzie m.in. wypracowanie i przedłożenie propozycji założeń legislacyjnych modelu odszkodowawczego, wpisującego się w koncepcję „no-fault”. System odszkodowawczy o nią oparty jest tylko jednym z elementów systemu opieki zdrowotnej, skupionym na analizie zgłoszeń zdarzeń niepożądanych. Wraz z odpowiednimi rozwiązaniami, związanymi z jakością, stanowi całość rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo pacjenta.

Kolejnym krokiem jest powołanie Funduszu Kompensacyjnego, który zostanie utworzony jeszcze w tym roku.

– Fundusz obejmie zarówno szczepienia przeciwko Covid-19, jak i – w następnym etapie – szczepienia powszechne. To zarówno krok w kierunku tworzenia skutecznego systemu no-fault, ale też wzmocnienie bezpieczeństwa pacjenta, co jest dla nas najważniejsze – mówi Bartłomiej Chmielowiec.

(AM, źródło: RPP)