Saltus Ubezpieczenia o profilaktyce zdrowotnej osób 40+

0
58

Z początkiem lipca ruszy program badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Saltus Ubezpieczenia sprawdził, czy jego zakres pokrywa się z potrzebami Polaków.

Już 1 lipca zacznie działać program „Profilaktyka 40 PLUS”, który ma poprawić stan zdrowia Polaków, zwłaszcza po pandemii. Rządowa propozycja daje możliwość skorzystania z trzech pakietów badań diagnostycznych – jeden wspólny dla wszystkich i po jednym dostosowanym do płci. W pakiecie wspólnym dla obu płci znalazły się: pomiar ciśnienia tętniczego, ocena miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Panie powinny wykonać dodatkowo morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale. Z kolei panowie oprócz tych samych badań będą mogli też zbadać poziom PSA (wykrywa raka prostaty).

– Proponowane przez rząd pakiety badań laboratoryjnych w większości pokrywają się z badaniami, które według naszych obserwacji regularnie wykonują pacjenci po czterdziestce. Brakuje w nim jednak kilku ważnych badań, które są wykonywane zwłaszcza przez panie, czyli badań poziomu hormonów tarczycy: TSH, fT3 i fT4. Ponadto uważam, że oprócz badań laboratoryjnych pakiet powinien uwzględniać przynajmniej kilka podstawowych badań USG, jak piersi w przypadku pań i jamy brzusznej u panów oraz oczywiście badanie EKG. Ponadto wyniki tych badań należy skonsultować z odpowiednimi lekarzami, więc warto uwzględnić w programie też szybką ścieżkę dostępu do specjalistów. Na razie program rządowy będzie działał w tej formie do końca roku. Mam nadzieję, że jego kontynuacja będzie obejmowała więcej świadczeń – zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

Badania laboratoryjne i obrazowe stanowią ok. 60% wszystkich świadczeń, z których korzystają w ramach ubezpieczeń zdrowotnych osoby po czterdziestce. W przypadku najmłodszej grupy wiekowej stanowią one odpowiednio 50 i 11% wszystkich świadczeń. U 50-latków i osób powyżej 60. roku życia podział ten wygląda podobnie – 48 i 12%.

– Badania te są podstawą wykrywania wielu schorzeń charakterystycznych dla tych grup wiekowych, szczególnie badania USG, które mogą służyć w diagnostyce m.in. nowotworów. Dlatego powinny one znaleźć się też w rządowym programie. Z powodu pandemii, lockdownu i mniejszej aktywności fizycznej wielu osób niedługo może też wzrosnąć liczba wykonywanych badań ortopedycznych, zwłaszcza RTG stawów. W przypadku osób 60+ wzrasta z kolei zapotrzebowanie na świadczenia z obszaru tzw. diagnostyki ciężkiej. Osoby te najczęściej wykonują tomograf głowy, jamy brzusznej oraz rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa – dodaje Xenia Kruszewska.

Wyniki badań należy skonsultować z odpowiednim lekarzem. Lista 5 specjalistów, z których pomocy najczęściej korzystają osoby po czterdziestce, nieznacznie różni się w zależności od grupy wiekowej. Jednak w każdym przypadku znajdują się wśród nich kardiolog, okulista i ortopeda.

Specjaliści, z których pomocy najczęściej korzystają osoby 40+ (dane z I poł. 2021 r.)
40–49 lat50–59 lat60+
KobietyMężczyźniKobietyMężczyźniKobietyMężczyźni
GinekologOrtopedaOrtopedaOrtopedaKardiolog Kardiolog
OrtopedaDermatologGinekologUrologOrtopedaOrtopeda
EndokrynologKardiologKardiologKardiologEndokrynologUrolog
OkulistaOkulista DermatologDermatologGinekologOkulista
 DermatologUrologOkulistaOkulista OkulistaNeurolog
Źródło: Saltus Ubezpieczenia

(AM, źródło: Brandscope)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here