Société Générale bez rosyjskiego banku i jego spółek ubezpieczeniowych

0
337

Sankcje skłaniają zachodnie firmy do sprzedaży swoich rosyjskich aktywów. Akcje trzeciego największego francuskiego banku Société Générale poszły w górę po ogłoszeniu przez niego, że sprzedaje swoje udziały w Rosbanku i jego ubezpieczeniowych spółkach zależnych. Nabywcą jest Interros Capital, firma powiązana z miliarderem Władimirem Potaninem.

Rosbank dołączy do imperium Potanina, który jest największym udziałowcem Norylskiego Niklu, największego na świecie producenta palladu i niklu rafinowanego. Rosbank był w posiadaniu holdingu Potanina od 1998 r., zanim SocGen kupił udziały w 2006 r. i w 2010 r. dokonał fuzji ze swoimi innymi rosyjskimi operacjami.

Unia Europejska nie objęła Potanina sankcjami, zrobił to natomiast rząd Kanady. SocGen nie ujawnił, ile Interros Capital płaci za udziały, powiedział tylko, że transakcja pozwoli mu opuścić Rosję „w skuteczny i uporządkowany sposób” i zapewni ciągłość pracownikom i klientom Rosbanku.

Dla SocGen transakcja będzie skutkować odpisem ok. 2 mld euro i wartości niepieniężnej, ale nie będzie mieć znacznego wpływu na współczynnik kapitałowy francuskiego banku. Odpis będzie w znacznej mierze zrównoważony przez dekonsolidację zaangażowania w Rosji na 15,4 mld euro oraz przez pewne płatności, w tym spłatę przez Interros Capital pożyczki podporządkowanej.

(AC, źródło: Reuters)