S&P Global: Nawet 35 mld USD strat z ubezpieczeń specjalistycznych wskutek wojny na Ukrainie

0
237

Agencja ratingowa S&P Global podała w czwartek, że straty na rynku ubezpieczeń specjalistycznych spowodowane atakiem Rosji na Ukrainę są szacowane na 16–35 mld USD.

W cytowanym przez Reutersa raporcie S&P podała, że ta kwota obejmuje możliwe straty w ubezpieczeniach lotniczych opiewające na łączną sumę 6–15 mld USD. Inne segmenty ubezpieczeń specjalistycznych, które prawdopodobnie zostaną dotknięte skutkami wojny, obejmują cyberbezpieczeństwo, ryzyko polityczne oraz ubezpieczenia morskie.

Na rynku lotniczym trwają prawne spory między leasingodawcami i ubezpieczycielami o samoloty uwięzione w Rosji z powodu inwazji na Ukrainę i późniejszych sankcji Zachodu.

Największy na świecie leasingodawca samolotów, AerCap, złożył roszczenie ubezpieczeniowe na kwotę 3,5 mld USD za ponad 100 samolotów, które utknęły w Rosji. 

„Uważamy, że rozliczenie ostatecznych strat poniesionych przez firmy leasingowe, ubezpieczycieli i reasekuratorów może zająć wiele lat” – podała S&P.

21 największych globalnych reasekuratorów ocenianych przez agencję prawdopodobnie poniesie około połowy łącznych strat. Uderzyłoby to w zyski większości z nich.

(AM, źródło: Reuters)