Włochy: Udziałowiec Generali ma być większy

0
24

Trzeci największy inwestor Mediobanka, Leonardo Del Vecchio,posuwając dalej swoją krytykę strategii banku, apeluje, by stał się on większy poprzez akwizycje.

We wrześniu 84-letni miliarder kupił 7% udziałów w Mediobanca, zadziwiając środowisko korporacyjne Włoch. Stawia on pytania o przyszłość banku, który w listopadzie ma zaprezentować swój nowy biznesplan.

Del Vecchio, który w latach 60. XX w. założył firmę Luxottica produkującą okulary, powiedział w wywiadzie dla Business Insider, że Mediobanca jest za mały i przez to stracił szereg możliwych transakcji. – Mediobanca już stracił kilka okazji, musi stać się większy. Kiedy pojawia się okazja wzrostu, trzeba ją chwytać – cytuje biznesmena agencja Reuters.

Del Vecchio rozwijał Luxottikę przez akwizycje i w ub.r. doprowadził do fuzji z francuskim producentem szkieł optycznych Essilor. Idąc tym torem, zachęca Mediobanca do budowania własnego biznesu bankowości inwestycyjnej. Jego zdaniem bank ma mniej polegać na kredytach konsumenckich i swoim najcenniejszym aktywie – największym włoskim ubezpieczycielu Generali, w którym Mediobanca i Del Vecchio są udziałowcami.

Dyrektor generalny Alberto Nagel wyprowadził bank z jego historycznej roli holdingu finansowego, stawiając na działalność w zakresie kredytów konsumenckich i zarządzania majątkiem, którą wzmocnił szeregiem średniej wielkości akwizycji. Teraz powiedział, że ewentualne akwizycje w segmencie zarządzania majątkiem i bankowości konsumenckiej pozostają zasadniczym elementem strategii Mediobanca.

Del Vecchio chce zmienić regulamin Mediobanca, by zapewnić sobie głos w sprawie wyboru następnego CEO. Zgodnie z aktualnymi przepisami wewnętrznymi musi on być wybierany spośród menedżerów pracujących w banku od co najmniej trzech lat, co wyklucza osoby z zewnątrz. Możliwe, że Del Vecchio będzie chciał zwiększyć swój udział do ponad 10%, co wymagałoby akceptacji Europejskiego Banku Centralnego.

AC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here