Sześć osób w zarządzie nowej UNIQA

0
3682

Rozpoczął się proces prawnego połączenia spółek ubezpieczeniowych UNIQA z podmiotami przejętymi od AXA w Polsce. Jego pierwszym etapem było wybranie składu zarządu ubezpieczyciela, który powstanie w wyniku fuzji.

W zarządzie połączonych firm znajdzie się sześć osób. Szefem Grupy UNIQA w Polsce zostanie  Marcin Nedwidek. Do zarządu wejdą także Adam Łoziak, Jarosław Matusiewicz, Mariusz WójcikDaniela Sotirovic oraz Jakub Machnik.

Powołanie Marcina Nedwidka na stanowisko prezesa oraz Jakuba Machnika na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za ryzyko wymaga wcześniejszej zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Marcin Nedwidek

Marcin Nedwidek będzie równocześnie odpowiadał za detaliczny biznes ubezpieczeń majątkowych i na życie. Obecnie jest członkiem zarządu AXA i dyrektorem obszaru klienta indywidualnego w części majątkowej.

Adam Łoziak

– Wchodzimy do ścisłej czołówki polskiego rynku ubezpieczeń – z 5 milionami klientów oraz przypisem składki wartym niemal 4 mld zł stajemy się piątą co do wielkości grupą ubezpieczeniową w Polsce. Teraz koncentrujemy się na tym, aby zbudować nową firmę, łącząc to, co w AXA i UNIQA jest najlepsze i doceniane przez klientów, pośredników i pracowników. Naszym priorytetem pozostaje rentowny wzrost na bazie szerokiej i konkurencyjnej oferty produktowej, profesjonalnej obsługi oraz efektywnych procesów – mówi Marcin Nedwidek.

Adam Łoziak będzie odpowiadał, jako członek zarządu, za obszar klienta korporacyjnego i segment mieszkalnictwa. W tej chwili w UNIQA jest wiceprezesem ds. klienta.

– Moim kluczowym zadaniem na najbliższe tygodnie jest połączenie zespołów obu firm oraz zapewnienie naszym partnerom i klientom sprawnej obsługi, tak by nie odczuli niedogodności związanych z wdrażaniem zmian. Zależy mi na współpracy ze wszystkimi dotychczasowymi pośrednikami obecnymi w obu organizacjach. W docelowej ofercie będziemy odpowiadać na potrzeby wszystkich segmentów klientów – od małych i średnich firm, po duże korporacje. Chcemy jak najlepiej wykorzystać kompetencje związane z oceną ryzyka oraz rozwiązania systemowe obu spółek. Mamy świetnych ekspertów na pokładzie – mówi Adam Łoziak.

Jakub Machnik zostanie członkiem zarządu odpowiedzialnym za finanse i ryzyko. Obecnie taką samą funkcję pełni w spółkach działających pod marką UNIQA.

– Dziś ważne dla mnie jest ujednolicenie świata rachunkowości i sprawozdawczości w połączonej organizacji, a także upraszczanie go, by szybko dostarczać biznesowi wartościową informację zarządczą ułatwiającą nawigowanie na konkurencyjnym rynku. Największym wyzwaniem jest zaś zachowanie energii i ducha połączonych zespołów – mówi Jakub Machnik.

Jarosław Matusiewicz zostanie wiceprezesem zarządu, odpowiedzialnym za transformację kultury, HR, markę i komunikację. Obecnie jest prezesem spółek UNIQA w Polsce.

– Budujemy najlepszy zespół ekspertów na rynku i topową markę. Przez ostatnie lata wiele zmieniliśmy w UNIQA w Polsce. Pod koniec 2018 roku wprowadziliśmy nową strategię, opartą na 3 filarach: klient w centrum, dobry pracodawca oraz innowacyjna firma. Te filary będą aktualne w nowej, znacznie większej UNIQA. Będziemy również wzmacniać naszą kulturę organizacyjną, nastawioną na pracę zespołową, wzajemne wsparcie, konstruktywne relacje interpersonalne oraz przyjazną ludziom. Cieszę się, że dużo nas pod tym względem łączy z koleżankami i kolegami z AXA – mówi Jarosław Matusiewicz.

Daniela Sotirovic będzie odpowiadała, jako członek zarządu, za IT oraz posprzedażowy proces obsługi klientów. Aktualnie pełni funkcję członka zarządu UNIQA Polska ds. wsparcia klienta. Kieruje pionem kompleksowo zajmującym się obsługą posprzedażową klienta.

Daniela Sotirovic

– Czuję dużą odpowiedzialność za 5 milionów naszych klientów i ludzi, którzy pracują w zarządzanym przeze mnie obszarze – stanowią oni największą część organizacji. Naszą ambicją jest być 5-gwiazdkowym ubezpieczycielem pod względem obsługi klienta. Chcemy towarzyszyć klientowi w jego podróży z nami. Tworzyć rozwiązania, których potrzebuje. Z empatią. Jako IT chcemy być partnerem. Przed zespołem stoi duże wyzwanie – wspierać ambicję budowania jednej z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie firm na rynku. Chciałabym stworzyć im taką atmosferę, żeby pracowali z błyskiem w oku i pasją – mówi Daniela Sotirovic.

Mariusz Wójcik zostanie członkiem zarządu odpowiedzialnym za bancassurance i programy partnerskie. Od prawie dekady rozwija ten obszar w AXA.

Mariusz Wójcik

– Nie zmieniamy kursu, bo nasza strategia jest skuteczna – na spadającym rynku utrzymujemy dodatnią dynamikę. Będziemy bazować na dotychczasowym fundamencie długofalowych partnerstw z bankami, przede wszystkim na strategicznej współpracy z mBankiem, z którym zbudowaliśmy unikalny na rynku model biznesowy z pełną ofertą ubezpieczeń i wiodącą rolą cyfrowych kanałów sprzedaży. Z firmami pożyczkowymi i liderem rynku, Providentem, oraz w branżach pozafinansowych, gdzie przewagę zdobywamy dzięki procesom dopasowanym do modeli biznesowych partnerów – mówi Mariusz Wójcik.

UNIQA wchodzi w emerytury i inwestycje

W Polsce Grupa UNIQA stała się nowym właścicielem pięciu spółek. Są to AXA Ubezpieczenia TUiR, AXA Życie, AXA Polska, AXA TFI i AXA PTE. Tym samym firma weszła w nowy dla siebie obszar inwestycyjno-emerytalny. AXA oferuje fundusze inwestycyjne i paletę produktów emerytalnych, w tym IKZE i IKE, oraz zarządza 6. na rynku pod względem wartości aktywów PPK, jak również 6. pod względem wartości aktywów OFE. Spółkami niezmiennie zarządzają: Robert Garnczarek, prezes, i Paweł Mizerski, wiceprezes AXA TFI, Paweł Michalik, prezes, oraz Adam Kurowski i Konrad Maniak, członkowie zarządu AXA PTE.

Co z pozostałymi menadżerami?

Nadal nie wiadomo, jak potoczą się losy pozostałych członków władz przejętych spółek ubezpieczeniowych AXA: Artura Maliszewskiego, prezesa obu towarzystw, Janusza Arczewskiego, Beaty Siwczyńskiej-Antosiewicz oraz Grzegorza Anczewskiego (członkowie zarządów AXA Życie i AXA Ubezpieczenia), a także Agnieszki Żołędziowskiej-Kulig (członek zarządu AXA Ubezpieczenia) – czy pozostaną w strukturach podmiotu powstałego w wyniku fuzji, czy też będą kontynuować karierę poza jego strukturami. W odpowiedzi na pytania „Gazety Ubezpieczeniowej” Katarzyna Ostrowska, rzecznika prasowa UNIQA Polska, przekazała, że ubezpieczyciel nie komentuje tej sprawy.

Artur Makowiecki
news@gu.home.pl