Technologia: Elektroniczna niania zagrożona przez hakera

0
500

Brytyjscy eksperci ds. bezpieczeństwa elektronicznego ostrzegają, że urządzenia do nadzorowania niemowląt, tzw. elektroniczne nianie i kamery bezprzewodowe są zagrożone przez cyberprzestępców, dopóki ich użytkownicy nie stosują środków bezpieczeństwa chroniących przed hakerami.

Połączone z internetem kamery do użytku domowego stają się coraz bardziej popularne i dostępne, ale luki w ich zabezpieczeniach oznaczają, że do materiałów na żywo, włącznie z obrazami śpiących dzieci, mogą mieć dostęp hakerzy. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego zaleca użytkownikom zmianę słabych haseł, regularne aktualizowanie oprogramowania zabezpieczającego i wyłączanie zdalnego dostępu internetowego, jeśli nie jest używany. W ostatnich latach online pojawiają się hakerskie materiały pokazujące ludzi w domach, w życiu prywatnym.

– Rodziny powinny się dobrze zastanowić, zanim zdecydują się na stosowanie tego rodzaju technologii w swoich domach – mówi Silkie Carlo z organizacji Big Brother Watch działającej na rzecz swobód obywatelskich. – Wiele z tych „inteligentnych” urządzeń to w gruncie rzeczy połączone z internetem kamery szpiegujące, które mogą wysyłać dane albo do wielkich firm technologicznych, albo dokonywać przecieku do hakerów.

Zdaniem Carlo, firmy produkujące te urządzenia powinny traktować bezpieczeństwo jako priorytet. W Wielkiej Brytanii ostatnio zapowiedziano wprowadzenie nowych przepisów prawa, w myśl których firmy wytwarzające i sprzedające takie urządzenia będą odpowiadać za brak poprawy ustawień bezpieczeństwa. Toczy się tam coraz ostrzejsza debata nad prawami dziecka w przestrzeni cyfrowej, zwłaszcza wobec upowszechniania się aplikacji namierzających w komórkach i zdjęć udostępnianych online przez rodziców.

(AC, źródło: Reuters)