Trzyprocentowy spadek średniej stawki OC sprzedawanych przez Punktę

0
226

Z raportu rocznego Punkty analizującego ceny polis sprzedanych przez multiagencję od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. wynika, że ceny OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (ppm) w minionym roku były stabilne. Średnia stawka polisy sprzedanej za pośrednictwem firmy wyniosła 664 zł.

Najwięcej za OC sprzedawane przez Punktę płacili kierowcy z województwa pomorskiego (745 zł), dolnośląskiego (725 zł) i mazowieckiego (717 zł). Porównanie danych za I oraz IV kwartał pokazało, że przeciętne stawki w OC ppm. spadły o 3,2%.

Standardowo najwyższe średnie ceny odnotowano we Wrocławiu (859 zł), Gdańsku (830 zł) oraz Warszawie (805 zł). Na przeciwległym biegunie znalazły się Rzeszów (622 zł), Opole (623 zł) i Kielce (633 zł). Jeśli zaś chodzi o średnią wojewódzką, to najmniej płacili mieszkańcy świętokrzyskiego (576 zł) oraz podkarpackiego (559 zł).

Z analizy danych Punkty wynika także, że składka OC ppm w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców była nawet 8% niższa niż przeciętna składka w danym województwie. Średnio mieszkańcy mniejszych miejscowości płacili mniej o 54 zł (610 zł) od przeciętnej składki ogólnopolskiej. Największe różnice w cenie pomiędzy dużym miastem a mniejszą miejscowością występują w województwie łódzkim – 8% i mazowieckim – 7%.

Najmniej za OC ppm płacili bezszkodowi kierowcy – 644 zł. W tej grupie stawki spadły najmniej – o 2,2% w ciągu roku. Z kolei kierowcom z jedną szkodą na koncie stawki spadły o 6%, z dwie szkodami o 3%, a z trzema – o 5,8%.

Jeszcze wyraźniej spadek cen dotyczył młodych kierowców – od początku roku w tym segmencie składka poszła w dół o ponad 15%. Nadal oczywiście płacą oni za obowiązkowe ubezpieczenie prawie dwukrotnie więcej (o 80%) niż przeciętny kierowca. Jednak pod pozorem stabilizacji cen na relatywnie niskim poziomie towarzystwa prowadziły małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich – wskazał Sławomir Bilik, CEO Punkty.

Dane Punkty wskazują również, iż od października przeciętne składki za OC ppm powoli rosną – na koniec grudnia różnica wyniosła 44 zł, porównując z październikiem 2019 roku (688 zł wobec 644 zł). 

W 2019 wielu kierowców płaciło za polisy OC mniej niż w rok wcześniej, nie mówiąc już o latach 2015–2017, gdy stawki średnio rocznie rosły o kilkadziesiąt procent. Wygląda jednak na to, że trend spadkowy wyhamował. Po raz pierwszy od kilku lat ubezpieczyciele zebrali mniej składek za OC. Wzrosły za to wypłaty odszkodowań. Rośnie inflacja i koszty własne towarzystw. W najbliższym roku właściciele aut powinni się więc liczyć ze wzrostem stawek za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – prognozuje Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty.

(AM, źródło: Punkta)