Ubea płaci za nieuczciwe praktyki

0
449

Uprawomocniła się decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 18 września, w której stwierdził on, że Ubea stosowała nieuczciwe praktyki rynkowe.

Pierwsza z praktyk zakwestionowanych przez UOKiK polegała na zamieszczaniu na stronach internetowych porównywarki prawdziwych informacji o treści: „300 zł dla Ciebie jeśli znajdziesz tańsze OC” lub tożsamych. Sugerowały one, że warunkiem wystarczającym dla skorzystania z promocji „Bon na 300 zł” jest przedstawienie przez konsumenta oferty OC ppm w niższej niż zaproponowana w kalkulatorze Ubea cenie. Tymczasem aby otrzymać 300 zł, należało spełnić pozostałe warunki określone w regulaminie promocji. Porównywarka zaniechała stosowania praktyki 14 listopada 2022 r.

Druga praktyka polegała na zamieszczaniu na stronach internetowych Ubea nieprawdziwych informacji wskazujących, że jej kalkulator posiada funkcjonalność, która w zależności od wersji komunikatu pozwala na porównanie ofert polis OC/AC, np. 10, 12, 13, 17 czy 20 firm ubezpieczeniowych, podczas gdy porównuje on oferty sześciu ubezpieczycieli. Dopiero zamówienie kontaktu telefonicznego z konsultantem umożliwia porównanie ofert 17 zakładów.

Za takie praktyki Ubea otrzymała karę pieniężną: blisko 28 tys. zł za stosowanie pierwszej oraz 31,7 tys. zł za stosowanie drugiej.

Dodatkowo została zobowiązana do publikacji odpowiednich informacji na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

(AM, źródło: Ubea)