Ubezpieczenie firmowego sprzętu elektronicznego nie ochroni przed hakerami

0
223

Firmy mogą ubezpieczyć swoje urządzenia elektroniczne. Muszą jednak pamiętać o wyłączeniach stosowanych w tego typu polisach – zauważa „Puls Biznesu”.

Gazeta wskazuje, że ubezpieczając swój sprzęt elektroniczny, firmy chronią głównie  najważniejsze urządzenia i infrastrukturę krytyczną, np. serwery, narzędzia służące do monitoringu, urządzenia do sterowania produkcją itp. Mariusz Żurawski, broker ubezpieczeniowy i radca prawny w biurze klientów strategicznych EIB, zwraca uwagę, że o ile stacjonarne komputery są coraz rzadziej ubezpieczane ze względu na niskie ryzyko wystąpienia szkody oraz niskie koszty odtworzenia, to przenośny sprzęt jest zazwyczaj uwzględniany w programach ochrony.

Marta Lutostańska, menedżer biura międzynarodowego Howden Donoria, wskazuje, że najczęstsze szkody dotykające sprzęt stacjonarny to zalania i przepięcia, natomiast w przypadku sprzętu przenośnego, np. laptopów czy telefonów komórkowych, zazwyczaj zdarzają się uszkodzenia spowodowane upadkiem albo błędem operatora. Mariusz Żurawski zwraca uwagę, że w ramach ubezpieczenia sprzętu elektronicznego ochroną można objąć także dane, nośniki danych i oprogramowanie, np. koszty związane z ponownym wprowadzeniem utraconych danych, pod warunkiem regularnego wykonywania kopii zapasowych. Anna Świątek, dyrektor departamentu ubezpieczeń majątkowych UNIQA dodaje, że inną możliwą opcją ochrony jest uwzględnienie w polisie zwiększonych kosztów działalności, poniesionych w celu zmniejszenia przerwy w działalności gospodarczej i powstałych w związku ze szkodą w sprzęcie elektronicznym.

„PB” zwraca uwagę, że ubezpieczenie sprzętu elektronicznego nie obejmuje szkód spowodowanych przez hakerów w ramach ryzyka cybernetycznego. Tu ochronę zapewniają cyberpolisy. Inne często spotykane wyłączenia to naturalne zużycie sprzętu czy przechowywanie sprzętu mobilnego w nieodpowiednim miejscu, np. w aucie zaparkowanym na ulicy.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 14 października, Sylwia Wedziuk „Jak ubezpieczyć sprzęt elektroniczny”:

https://www.pb.pl/jak-ubezpieczyc-sprzet-elektroniczny-1130374

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)