UFG: Wygasają decyzje o rejestracji dla pojazdów bez OC lub badań technicznych

0
1199

10 czerwca 2024 roku nastąpi wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdu, którego właściciele nie dokonywali okresowego badania technicznego oraz nie ubezpieczali w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów przez okres co najmniej 10 lat. Przepisy, które weszły w życie w lipcu 2023 r., dotyczą pojazdów zarejestrowanych przed 14 marca 2005 r. – przypomina Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Pojazd, którego rejestracja wygaśnie z mocy prawa, może podlegać powtórnej rejestracji w przypadku spełnienia przez właściciela pojazdu warunków niezbędnych do rejestracji, związanych z ubezpieczeniem oraz badaniem technicznym pojazdu (jeśli dotyczy).

UFG przypomina, że jeśli pojazd posiada aktualnie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych lub badanie techniczne, a informacja w tym zakresie nie jest odnotowana w systemie CEPiK, należy zwrócić się do podmiotu, który był zobowiązany przekazać te dane (zakładu ubezpieczeń, UFG lub stacji kontroli pojazdów) i wyjaśnić brak przekazania danych. Sprawdzenie, jakie informacje są odnotowane w centralnej ewidencji, jest możliwe za pośrednictwem usług publicznych, takich jak np. Historia Pojazdu, Mój Pojazd, aplikacja mObywatel.

Obecnie w bazie CEPiK widnieje 41,7 mln pojazdów, z czego 26,7 mln to samochody osobowe. Resort cyfryzacji szacuje, że w wyniku wygaszania z systemu może zniknąć ponad 7 mln maszyn.

(AM, źródło: UFG, media)