UNIQA: Co dla rodziców jest najważniejsze w szkolnej polisie NNW?

0
753

Z odpowiedzi ankietowanych w badaniu ARC Rynek i Opinia dla UNIQA Polska wynika, że dla rodziców najważniejszym elementem szkolnego ubezpieczenia NNW jest świadczenie za uszczerbek na zdrowiu. Z kolei wśród świadczeń dodatkowych badani wskazali zapewnienie dostępu do lekarza, badań i rehabilitacji. Szkolna polisa NNW jest najczęściej kupowana za pośrednictwem szkoły, strony internetowej ubezpieczyciela lub u agenta.

85% respondentów zadeklarowało, że ich dziecko objęte jest ochroną szkolnego ubezpieczenia NNW. Z kolei 8 proc. twierdzi, że ich dziecko nie ma takiego ubezpieczania, a jako powód podaje brak odpowiedniej oferty oraz potrzeby.

– Dobrze, że przeważa grupa opiekunów decydujących się na tę formę ochrony. Warto podkreślić, że trwająca pandemia nie ma wpływu na te proporcje, co obserwujemy już kolejny rok. Pomimo wzrastającej świadomości ryzyk i coraz bogatszej oferty na rynku, pozostają jeszcze niezdecydowani, którzy nie wykupują NNW szkolnego. Nie znajdują oni propozycji, która spełnia ich oczekiwania, i do nich głównie staramy się dotrzeć z naszą propozycją – mówi Ilona Tomaszewska, dyrektor Departament Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA.

Rośnie popularność zakupu online

Trzy czwarte badanych rodziców deklaruje, że ich dziecko jest objęte ubezpieczeniem NNW szkolnym grupowym zawartym w placówce oświatowej. 36% zdecydowało się na wariant indywidualny (można było wskazać dwie odpowiedzi w zależności od posiadanej liczby dzieci). Preferowanym sposobem zakupu ubezpieczenia dla 50% badanych jest szkoła. 22% wybrało stronę internetową ubezpieczyciela, a 17% agenta. Dla porównania: w podobnym badaniu przeprowadzonym 2 lata wcześniej 58% rodziców wybierało zakup ubezpieczenia NNW w szkole, 16% u agenta, a tylko 14% przez stronę www.


– Są zdecydowani zwolennicy ubezpieczeń zawieranych w formie grupowej, ale rośnie liczba osób, które chcą taką decyzję podejmować indywidualnie. Patrząc na ostatnie lata, możemy już wyciągnąć wniosek, że trend zmierza w kierunku ubezpieczeń indywidualnych zawieranych w wygodnej dla rodzica formie online. Nie następuje to jednak skokowo. Dziś w UNIQA dominuje sprzedaż ubezpieczenia NNW szkolnego przez agenta, a następnie przez stronę www – mówi Ilona Tomaszewska.

Świadczenie za uszczerbek

W szkole dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków w roku. Najczęściej są to złamania kończyn, skręcenia stawów, drobne skaleczenia i wybite zęby. Dlatego dla 70% rodziców najważniejsze w zakresie ubezpieczenia szkolnego są świadczenia za uszczerbek na zdrowiu oraz zwrot kosztów leczenia (55%). Kolejnymi najczęściej wskazywanymi odpowiedziami jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (34%) oraz ochrona związana z uprawianiem sportów (31 proc. badanych). W UNIQA 54% wszystkich zgłoszonych szkód z NNW szkolnego to uszkodzenie ciała, 26% to świadczenia z tytułu pobytu dziecka w szpitalu, 15% to zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i nabycia protez oraz innych środków pomocniczych, a 4% to świadczenia związane z poważnym zachorowaniem.

– Od ubiegłego roku obserwujemy wzrost zainteresowania jazdą konną i sportami walki, ma to swoje przełożenie na wzrost zapytań o te konkretne aktywności. Nasze ubezpieczenie obejmuje takie sporty wyczynowe, jak karate, judo, boks czy MMA. Podobnie zresztą jak jazdę konno. Co ważne, w czasie pandemii nasze ubezpieczenie pokryje koszty związane z pobytem w szpitalu wynikającym z zachorowania na Covid-19. Każdy wariant ubezpieczenia zawiera również ochronę na wypadek ukąszenia przez kleszcza – mówi Jacek Rink, menedżer Zespołu Rozwoju Produktów i Badań Rynku, Departament Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA. Jak dodaje, pozytywnie zaskakuje rosnące zainteresowanie ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym – 35% polis w UNIQA, w których dostępna jest ta opcja, zostało o nią rozszerzone.

Wśród świadczeń dodatkowych, które mogłyby uzupełniać ubezpieczenie szkolne i byłyby warte poniesienia dodatkowego kosztu, 65% rodziców wskazało zapewnienie dostępu do lekarza i pokrycie kosztów badań i rehabilitacji, 47% na możliwość weryfikacji diagnozy lekarskiej i procesu leczenia po wypadku, a 42% wybrało pomoc w nauce (korepetycje) w przypadkach dłuższej nieobecności dziecka w szkole.

O badaniu:

Badanie ARC Rynek i Opinia na zlecenie UNIQA Polska. Omnibus, N=1022. Badanie z 24 czerwca 2021 roku.

(AM, źródło: UNIQA Polska)