Fundacja UNIQA ogłosiła drugą edycję konkursu filmowego „Wszystko ok?”, w którym zaprasza początkujących filmowców w wieku od 18 do 40 lat do stworzenia krótkich filmów skierowanych do dzieci i młodzieży o tym, czym jest hejt i w jaki sposób mu przeciwdziałać. W tym roku szczególny akcent został położony na wsparcie rówieśnicze w sporcie, w trudnych sytuacjach przemocy rówieśniczej w drużynie, na boisku.
Zadaniem uczestników jest stworzenie krótkiego filmu, który opowie historię młodej osoby doświadczającej hejtu w sporcie i pokaże, jak ogromne znaczenie ma w takiej sytuacji wsparcie otoczenia – drużyny, przyjaciół czy dorosłych. To zaproszenie do stworzenia opowieści o sporcie jako przestrzeni przyjacielskich relacji i empatii, w której liczy się nie tylko wynik, ale także gotowość, by być obok i w odpowiednim momencie zapytać: „Wszystko ok?”.
– Hejt często zaczyna się od słów, ale jego skutki bywają dużo poważniejsze. Konkurs jest dla nas sposobem, by pokazać młodym ludziom, że obojętność nie jest rozwiązaniem, a reakcja i wsparcie mogą zatrzymać eskalację przemocy – podkreśla Agnieszka Durst-Wilczyńska, prezeska Fundacji UNIQA oraz członkini jury konkursu. – Sport to przestrzeń silnych emocji i presji, w której granica między rywalizacją i hejtem czasem się zaciera. Dlatego w tym roku kierujemy uwagę właśnie na ten obszar – dodaje.
Konkurs jest częścią długofalowych działań Fundacji UNIQA na rzecz budowania empatii i bezpiecznych relacji w środowisku szkolnym. Tym razem twórcy zaproszeni są do opowiedzenia historii skierowanych bezpośrednio do młodej widowni – dzieci w wieku 7–9 lat (klasy 1–3) oraz 10–13 lat (klasy 4–6).
Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: „Film skierowany do dzieci z klas 1–3 Szkoły Podstawowej” i „Film skierowany do dzieci z klas 4–6 Szkoły Podstawowej”. Dodatkowo nagrodzone i wyróżnione filmy mogą być rekomendowane do wzięcia udziału w pokazach w ramach Festiwalu Młode Horyzonty. Zgłoszenia można przesyłać do 31 maja 2026 roku.
(AM, źródło: UNIQA)








