Vienna Life TUnŻ: Finansowe postanowienia noworoczne

0
843

Wśród postanowień noworocznych, które stawiają sobie Polacy, znajduje się między innymi oszczędzanie pieniędzy. Vienna Life TUnŻ przestrzega, że nie jest to jednak łatwy proces.

– Stopa oszczędności w naszym kraju w ostatnich latach wahała się w okolicach 2%, podczas gdy średnia dla całej Unii wynosi ok. 5–6%, a najbogatsze kraje UE osiągają nawet więcej niż 10%. Z badanych przez EUS państw, tylko Łotwa, Litwa i Cypr mają ten wskaźnik na niższym niż Polska poziomie. Co ciekawe, niewiele więcej oszczędności (w stosunku do swoich zarobków) od Polaków mają Brytyjczycy i Finowie. Warto jednak zauważyć, że w latach 2009–2019 blisko trzykrotnie wzrosła liczba rodaków, którym udaje się regularnie odkładać przynajmniej niewielkie kwoty, towarzyszy temu jednoczesny spadek odsetka osób popadających w długi – komentuje Artur Frelek, dyrektor Pionu Rozwoju Biznesu Vienna Life TUnŻ.

Oszczędzanie to proces, który nie zależy wyłącznie od wysokości dochodów ani silnej woli. Skuteczność w oszczędzaniu ma miejsce wówczas, gdy np. oszczędzający realizuje przyjęte przez siebie założenie: comiesięczne odkładanie 10% przychodów. Według ekspertów Vienna Life TUnŻ niewielu się to udaje. Przyczyny mogą leżeć w naturze, wzorcach wyniesionych z domów lub zwyczajnie wynikać ze złej strategii.

– Większość z nas stara się odłożyć pieniądze dopiero na tzw. koniec miesiąca − z tego, co zostanie po uregulowaniu należności, rachunków i po prostu codziennym życiu (tzw. oszczędzanie resztowe). Jeśli odwrócimy tę zasadę o 180 stopni i przykładowe 10% z naszych przychodów przekierujemy na bezpieczny rachunek oszczędnościowy na początku miesiąca, przed koniecznymi płatnościami, to istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że plan się powiedzie (tzw. oszczędzanie z dołu). Może warto spróbować? – mówi portalowi Viem.pl Dominika Nawrocka, założycielka bloga Kobieta i Pieniądze.

(AM, źródło: Vienna Life TUnŻ)