W marcu OFE odrobiły część lutowych strat

0
291

OFE zyskały w marcu średnio 5,2%, a ich aktywa wzrosły o niemal 8,5 mld złotych, odzyskując połowę środków pod zarządzaniem utraconych w lutym. Na koniec marca warte były one 176,1 mld zł – wynika z danych zebranych przez Analizy Online.

W marcu poszczególne fundusze zyskały od 4,8% do 6,1%, a średnia to 5,2%. AO szacują wynik z zarządzania na niemal 8,75 mld złotych. Najlepiej poradził sobie OFE Pocztylion (6,1%), a na drugim miejscu znalazł się MetLife OFE z wynikiem 5,7%, a za nim Nationale-Nederlanden OFE (5,6%). Tuż za podium uplasował się Generali OFE (5,5%), natomiast OFE PZU „Złota Jesień” uzyskał wynik identyczny ze średnią.

W całym kwartale OFE musiały się pogodzić ze spadkami. Aktywa skurczyły się o przeszło 12 mld zł, a wynik zarządzania wyniósł średnio -5,6%. W perspektywie trzymiesięcznej najniższe straty odnotował MetLife OFE (-4,5%), natomiast z największymi stratami pogodzić się musieli klienci Aegon OFE (-6,4%). Mimo tegorocznych strat, wyniki w dłuższym terminie wciąż są dwucyfrowe, zarówno w ujęciu rocznym, dwu- i trzy-, pięcioletnim, jak i w wymiarze dekady. Między kwietniem 2021 r. a marcem 2022 r. OFE zarobiły średnio 15%.

Aktywa funduszy emerytalnych

W marcu OFE odbudowały połowę utraconych w lutym aktywów. W sumie ich wartość zwiększyła się o 8,5 mld zł (5,1%), do 176,1 mld zł. Sam wynik z zarządzania szacowany jest na ok. 8,75 mld złotych. W marcu OFE przekazały do ZUS w ramach suwaka 578 mln złotych, podczas gdy same otrzymały od niego 398 mln zł tytułem nowych wpłat. Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, którego udział w rynku powrócił do 26,3% po nieznacznym spadku w lutym. Dwucyfrowe udziały należą jeszcze do Aviva OFE (21,6%) i OFE PZU „Złota Jesień” (13,8%).

(AM, źródło: Analizy Online)