Widać lukę ubezpieczeniową w ochronie nieruchomości

0
880

Wiener TU postanowiło sprawdzić, jak poważnym problemem w Polsce jest niedoubezpieczenie majątku. Z badania przeprowadzonego na zlecenie ubezpieczyciela przez SW Research wynika, że dość istotnym. Wiener TU postanowiło sprawdzić, jak poważnym problemem w Polsce jest niedoubezpieczenie majątku. Z badania przeprowadzonego na zlecenie ubezpieczyciela przez SW Research wynika, że dość istotnym.

Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że podczas zakupu polisy na dom lub mieszkanie najwięcej uwagi poświęcają oni temu, jaki zakres ma oferowane ubezpieczenie (68% wskazań) oraz jaka jest wysokość składki, którą finalnie muszą zapłacić (67%). 47% wskazało sumę ubezpieczenia na poszczególne zdarzenia, natomiast 30% na firmę, w której zawierana jest umowa ubezpieczenia.

57% respondentów zadeklarowało, że sprawdziło wartość swojej nieruchomości przed wykupieniem ubezpieczenia i ustaliło sumę, na jaką ją ubezpieczy. Z kolei jedna czwarta badanych przyznała, że przed wykupieniem polisy nie sprawdziła, ile obecnie warta jest ich nieruchomość. 53% badanych ma poczucie, że wartość ich nieruchomości w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła, natomiast 40% badanych uważa, że wartość ich mieszkania czy domu jest od kilku lat na podobnym poziomie. Wśród tych, którzy zauważyli wzrost cen na rynku, 35% jest zdania, że ich nieruchomość jest warta 10–20% więcej niż 5 lat temu, jedna czwarta ocenia wzrost na 20–30%, a 17% jest zdania, że ich nieruchomość zyskała na wartości ponad 30%.

18% badanych ubezpieczyło swoje mieszkanie lub dom na mniej niż 200 tysięcy złotych, 22% wybrało sumę z zakresu między 200 a 300 tys. zł, kolejne 20% ubezpieczyło swoją nieruchomość w przedziale 300–450 tys. zł. Aż 60% respondentów uważa, że ich mieszkanie jest ubezpieczone na adekwatną wartość.

Istotną rolę w poprawianiu wiedzy i świadomości klientów, a tym samym likwidacji niedoubezpieczenia, mogą odgrywać agenci. Dla wielu klientów są oni zaufanymi doradcami, ekspertami, na których wiedzy i doświadczeniu klienci polegają.

Z naszego badania wynika, że ponad 1/3 uczestników, ustalając wysokość sumy ubezpieczenia, kierowała się sugestiami agenta, u którego polisa była zawierana. To daje agentom ogromne pole do szerzenia wiedzy na temat luki ubezpieczeniowej i uświadamiania klientów, czym grozi niedoubezpieczenie. Odpowiednia wysokość sum na polisie gwarantuje, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia będziemy w stanie przywrócić lokal do poprzedniego stanu bez angażowania własnych środków. Coroczna aktualizacja sum jest tym bardziej konieczna w obecnych czasach, gdy inflacja, ceny materiałów budowalnych i prac remontowych tak szybko rosną – zauważa Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert Wiener.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że tylko 1/3 z nich wie, ile może kosztować przywrócenie mieszkania do poprzedniego stanu np. po pożarze lub zalaniu. Ponad połowa odpowiedziała, że nie wie lub wybrała odpowiedź „trudno powiedzieć”, zapytana o to, jaką kwotą dysponuje w ramach polisy w razie konieczności remontu. 65% badanych deklaruje, że ubezpieczenie ich nieruchomości obejmuje też wyposażenie i sprzęt, przy czym 34% uważa, że ubezpieczenie to odpowiada wartości sprzętów, a 31% jest przeciwnego zdania. 47% respondentów, kupując ubezpieczenie, nie wycenia szczegółowo wartości swojego majątku ruchomego, natomiast działania takie podejmuje 29% ubezpieczonych. Ogólnie 64% ma ubezpieczenie domu lub mieszkania, a kolejne 16% planuje kupić je w najbliższej przyszłości.

Sytuację na rynku i potrzebę dopasowania sumy ubezpieczenia do obecnych wycen zdaje się zauważać coraz więcej osób. Blisko połowa badanych planuje przyjrzeć się wysokości sumy na swojej polisie.

O badaniu:

Badanie zostało zrealizowane w dniach 19.05.2022–26.05.2022 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 2000 ankiet z reprezentatywną próbą Polaków w wieku 18–65 lat.

(AM, źródło: Wiener)