Willis Towers Watson: Drożej niż po 11 września

0
506

Broker Willis Towers Watson (WTW) oszacował straty ubezpieczone spowodowane pandemią w najważniejszych klasach ubezpieczeń w USA i Wielkiej Brytanii na 32–80 mld dol. Przekraczają one wartość roszczeń po atakach z 11 września.

W raporcie uwzględniono amerykańskie i brytyjskie ubezpieczenia BI i nieprzewidzianych wypadków oraz amerykańskie D&O, pracownicze, odpowiedzialności cywilnej, kredytów hipotecznych i handlowych.

W scenariuszu „optymistycznym” powrotu do stanu sprzed pandemii po 3 miesiącach zachowywania społecznego dystansu straty ubezpieczone szacuje się na 11 mld dol. – podaje agencja Reuters. W scenariuszu „umiarkowanym”, zakładającym stopniowe odmrażanie po 6 miesiącach, straty zgłoszone do ubezpieczycieli wyniosą 32 mld dol.

Zachowywanie społecznego dystansu przez rok w scenariuszu „ciężkim” – skutki zdrowotne zbliżone skalą do pandemii grypy z 1918 r. – będzie oznaczać 80 mld strat ubezpieczonych poniesionych w wyniku COVID-19.

WTW sporządził też model dla ekstremalnego scenariusza pandemii, który może skutkować 140 mld dol. strat.

Poza tragicznym kosztem ludzkim, jaki przyniosła pandemia, szybko wywróciła ona do góry nogami aktywność gospodarczą na całym świecie – stwierdziła Alice Underwood kierująca działem konsultacji i technologii ubezpieczeniowych w Willis. – W tej chwili wydaje się, że poziom strat w ubezpieczeniach ogólnych może przekroczyć ten, jaki był skutkiem ataku na World Trade Center w 2001 r.

Wobec potencjalnej skali i systemowego charakteru strat pandemicznych rozpoczęły się już rozmowy na temat potrzeby jakiegoś rodzaju ochrony udzielanej przez państwo.

AC