WTW: Nowy krajobraz ryzyka w sektorze energetycznym

0
518

Sektor energetyki stoi w obliczu coraz wyższych cen i nowego krajobrazu ryzyka – twierdzi Willis Towers Watson w najnowszym przeglądzie rynku energetycznego zatytułowanym „Power Market Review”.

WTW zauważa w raporcie, że zarządzający ryzykiem w sektorze energetyki mają do czynienia z całkowicie nowym krajobrazem ryzyka, spowodowanym przez atak Rosji na Ukrainę, globalną inflację, transformację energetyczną oraz zmianę klimatu. Wraz ze wzrostem cen ubezpieczeń w sektorze energetyki, zarządzający ryzykiem muszą żonglować tymi zagadnieniami, jednocześnie mając pewność, że określili aktualny, prawidłowy i wystarczający poziom aktywów oraz wycen zabezpieczających przerwanie działalności wobec galopującej na całym świecie inflacji, będącej dla niektórych największym jak dotąd wyzwaniem w karierze.

„Power Market Review” omawia też obecną sytuację na rynku ubezpieczeń dla zagrożeń energetycznych. Dane i komentarze obejmują następujące obszary:

  • Oddziaływanie Rosji. Większość ubezpieczycieli na rynku energetyki wyeliminowało ze swoich portfeli ekspozycje związaną z Rosją, a wielu zredukowało lub wyeliminowało pokrycie dla elektrowni zasilanych węglem oraz inne ryzyka, które według ich uznania stwarzają nieakceptowalny poziom emisji węglowych. Stworzyło to większy apetyt na innego rodzaju ryzyka.
  • Zdolność. Całkowita teoretyczna światowa zdolność ubezpieczeniowa na ryzyko związane z energetyką wynosi w przybliżeniu 3,5 miliarda dolarów w 2022 r., a realistycznie możliwy do zrealizowania poziom w regionie Stanów Zjednoczonych to 1,5 miliarda dolarów. W przypadku aktywów węglowych całkowita kwota spada do zaledwie 250 milionów dolarów i jest znacząco niższa dla nowych zagrożeń związanych z węglem.
  • Straty. Częstotliwość występowania pojedynczych strat powyżej 1 miliona dolarów wykazuje trend wzrostowy i osiągnęła poziom najwyższy od trzech lat w roku 2021. Koszty całkowitych strat mają zrównać się lub przekroczyć całkowity dochód ze składek w przypadku ryzyka w energetyce za rok 2021, za który już zgłoszono kilkanaście strat o wartości powyżej 20 milionów dolarów.
  • Poziomy ratingu. W wyniku rosnących strat, w trzecim kwartale 2022 r. można się spodziewać wzrostów ratingu o co najmniej 2,5% aż do 20% dla wszystkich poza zaledwie kilkoma rodzajami ryzyka, które mają czystą kartę, jeśli chodzi o odnotowane straty, a wszystkie aktywa mieszczą się w obszarach o niskim zagrożeniu katastrofami naturalnymi.

– Najważniejszą kwestią niepokojącą naszych klientów jest określenie prawidłowych wycen dla aktywów oraz przerw w działalności – mówi Graham Knight, światowy szef działu Zasobów Naturalnych w WTW. – Nasz przekaz dla branży w tym temacie jest dość prosty: bardzo ważne jest osiągnięcie sprawnej komunikacji pomiędzy kupującym, brokerem i ubezpieczycielem w zakresie zrozumienia tego, jak wylicza się ubezpieczane wartości. Gdy ten cel zostanie osiągnięty, kupujący zauważą większą stabilność cen. Lepsze wyceny zredukują prawdopodobieństwo ponownych poważnych wahań cen pomiędzy twardym i miękkim rynkiem ubezpieczeń, czego doświadczaliśmy często w przeszłości. Rynki ubezpieczeń energetycznych stają się jeszcze twardsze, z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, sektor nadal cierpi wskutek rozczarowujących notowań w zakresie strat. Po drugie, pula wiodących ubezpieczycieli jest nadal stosunkowo ograniczona w porównaniu z poprzednimi okresami w underwritingu. Rynek ogólnie jest coraz bardziej skłonny kroczyć za nimi i akceptować ich warunki, natomiast zmiany te zachodzą w niewystarczającym tempie, aby odwrócić ogólny trend wzrostowy jeśli chodzi o ratingi.

– W sektorze energetycznym obserwujemy w dalszym ciągu wzrosty stawek ubezpieczeniowych oraz nowe wyzwania, przed którymi stoją menedżerowie ryzyka – podsumowuje Wojciech Woznica, dyrektor ds. Ubezpieczeń Majątkowych i Head of Natural Resources Willis Towers Watson Polska. – Jedną z najważniejszych kwestii jest galopująca inflacja. Klienci powinni zwrócić uwagę na deklarowanie właściwych sum ubezpieczenia w polisach majątkowych i utraty zysku. Deklarując sumy ubezpieczenia uaktualnione o współczynnik inflacji, klienci mogą liczyć na większą stabilność cenową na rynku ubezpieczeniowym. W najnowszym wydaniu raportu „Power Market Review” przygotowanym przez WTW autorzy koncentrują się na takich obszarach, jak wpływ wojny w Ukrainie na rynek ubezpieczeniowy, dostępna pojemność, szkody oraz wysokość stawek ubezpieczeniowych.

(AM, źródło: WTW)