WTW: Ryzyko związane ze zmianami klimatu wywoła transformację w sektorze energetycznym

0
434

Zmiany klimatyczne i aspekty związane ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym (ang. ESG – Environment, Social, Governance) zmienią krajobraz ryzyka dla sektora energetycznego. Ponadto niedawna wojna cenowa na rynku ropy naftowej i zmniejszenie popytu na paliwa w wyniku obecnej pandemii Covid-19 również istotnie zaważą na przyszłych strategiach zarządzania ryzykiem w energetyce – poinformował Willis Towers Watson (WTW) w dorocznym Przeglądzie Rynku Energetyki.

Zdaniem WTW, ESG stanowi najważniejszy motyw raportu, uzmysławiając, że przejście na gospodarkę niskoemisyjną będzie wymagało gruntownego zrewidowania ocen ryzyka klimatycznego przedsiębiorstw energetycznych. Według Przeglądu, osiągnięcie zadowalającego ratingu ESG będzie miało w przyszłości kluczowe znaczenie dla zdolności firm energetycznych do zdobycia i utrzymania przychylności kluczowych interesariuszy.

Najważniejsze spostrzeżenia raportu z punktu widzenia rynku ubezpieczeniowego:

  • Pojemność ubezpieczeniowa: Po raz kolejny rynek poszukiwania i wydobycia (Upstream) wzmocnił ogólny trend rynkowy z pojemnościami teoretycznymi na rekordowym poziomie 8,73 mld USD (8,1 mld USD w 2019 r.). W przypadku rynku przerobu ropy naftowej (Downstream) jest odwrotnie: tam pojemność spadła drugi rok z rzędu, do 5,98 mld USD (6,43 mld USD w ub.r.).
  • Szkody: Utrzymuje się nadzwyczajna seria lat z niewielką szkodowością w segmencie Upstream, z zaledwie trzema szkodami w 2019 roku przekraczającymi 100 mln USD. W segmencie Downstream odnotowano sporą liczbę szkód przekraczających 100 mln USD, w tym jedną znacząco ponad 1 mld USD.
  • Poziomy stawek: Stawki w segmencie Upstream nadal rosną bardzo nieznacznie (średnio o 2,5–5%) w porównaniu z rynkiem Downstream, gdzie wzrosty znacząco przewyższają 20%, i to we wszystkich sektorach, a zwłaszcza w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym.
  • Rentowność: Rynek Upstream w ogólnym rozrachunku utrzymuje rentowność, chociaż poziom przychodów z tytułu składek jest nadal niski w porównaniu z historycznymi normami, a niektóre podsektory, np. budownictwo konstrukcji typu offshore, zostały dotknięte szkodami wynikającymi ze zdarzeń niekatastroficznych. Jeśli chodzi o ubezpieczycieli działających na rynku Downstream i ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, ich portfele pozostają mocno deficytowe, a droga powrotu do rentowności jest długa i niepewna.

– W obecnych bezprecedensowych i niepewnych czasach nie da się zaprzeczyć, że ostatni rok był dla branży energetycznej wymagający – powiedział Graham Knight, szef globalnego działu zasobów naturalnych WTW. – Jednak to właśnie kwestie ryzyka klimatycznego i szerzej pojętych czynników ESG będą miały znaczący wpływ na przyszły kształt tego sektora. Krótko mówiąc, dzisiejsze przedsiębiorstwa energetyczne muszą postarać się włączyć standardy w zakresie ESG i zmian klimatycznych do swoich strategii ograniczania ryzyka, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość. Dzięki połączeniu analiz, doradztwa i bogatego doświadczenia transakcyjnego pochodzącego z całej organizacji, Willis Towers Watson jest światowym liderem, jeśli chodzi o pomoc firmom w sprostaniu rosnącym wymaganiom regulacyjnym, inwestycyjnym, konsumenckim, pracowniczym i operacyjnym związanym ze zmianami klimatycznymi.

– Nie możemy jednak nie doceniać bezpośredniego wyzwania, jakim jest utrata popytu w związku z Covid-19 i skutkami niedawnej wojny cenowej na rynku naftowym – dodał – pomimo osiągniętego obecnie przez OPEC+ porozumienia w sprawie zmniejszenia produkcji o 10% globalnej podaży. Chociaż jest jeszcze zbyt wcześnie, aby dokładnie przewidzieć, jak te dwa czynniki odbiją się na wynikach nadchodzących miesięcy, potencjalne skutki dla przemysłu energetycznego są oczywiste: zmniejszenie nakładów inwestycyjnych, ograniczenie działalności poszukiwawczej i wydobywczej, niższe marże rafineryjne i niższe wyceny zakłóceń w działalności. Wywoła to również efekt domina w odniesieniu do poziomu przychodów ze składek dla rynku ubezpieczeń, który i tak w większości linii biznesowych pozostaje nierentowny.

– Zmiana klimatu i w jej konsekwencji odchodzenie ubezpieczycieli „od węgla” tworzą nową rzeczywistość na rynku ubezpieczeń energetycznych – skomentował Wojciech Woźnica, Head of Natural Resources WTW Polska. – Dzisiaj nie wystarczy pokazać rynkowi, jak dobrze klient zarządza elektrownią czy rafinerią. Wielu kluczowych ubezpieczycieli oczekuje od klientów zaprezentowania zmniejszania negatywnego wpływu emisji gazów cieplarnianych na środowisko. Dodatkowo takie czynniki, jak niskie ceny ropy, zmniejszone wydobycie, niskie marże w rafineriach oraz mniejsze sumy ubezpieczenia BI wpływają negatywnie na wielkość składki ubezpieczeniowej w sektorze. Rynek ubezpieczeniowy w sektorze energetycznym dla większości linii pozostaje nierentowny z poziomem stawek znacznie poniżej stawek historycznych.

(AM, źródło: WTW Polska)