Allianz: Ubezpieczenie kredytu ze wsparciem państwa

0
760

Dyrektor generalny Allianz SE Oliver Baete ostrzegł, że koronawirus wywróci do góry nogami modele biznesowe ubezpieczycieli i spowoduje potężne straty w całej branży. Wirus wymusił ograniczenia działalności w całej gospodarce, a nie tylko w określonej liczbie przypadków. Powrót do normalności prawdopodobnie będzie trwał dłużej, niż ludzie dziś przewidują.

– Koronawirus uderzył w naszą branżę z siłą meteorytu – powiedział Baete w wywiadzie dla telewizji Bloomberg. – Branżę czekają wielkie straty, jeszcze tylko chwilę potrwa, zanim się zmaterializują.

Baete wypowiedział się tuż po ujawnieniu przez rząd Niemiec planu zabezpieczenia ubezpieczycieli kredytów, aby utrzymać płynność handlu i zapobiec bankructwom. Allianz jest jedną z firm, które z tego skorzystają, ponieważ jeden z jego podmiotów, Euler Hermes Group należy do głównych graczy na tym rynku.

Ubezpieczyciele kredytów zapewniają firmom ochronę na wypadek opóźnień lub braku regulowania zobowiązań przez klientów. W lutym Baete powiedział, że dla Allianz największym potencjalnym ryzykiem będą spowodowane rozprzestrzenianiem się wirusa bankructwa w Europie, które uderzą w ubezpieczenia kredytów w regionie. Zgodnie z niemieckim planem państwo w tym roku zabezpieczy straty ubezpieczycieli kredytów na sumę 30 mld euro. W zamian ubezpieczyciele oddadzą rządowi 65% swoich składek, zapewniając nadal ochronę.

Póki co Allianz nie poniósł żadnej istotnej straty w swoim portfelu inwestycyjnym i dobrze sobie radził w pewnych dziedzinach, takich jak zarządzanie obligacjami przez należący do niego Pacific Investment Management Co.

(AC, źródło: Bloomberg)