Wyścig innowacji w AI na nowo ożywi globalny rynek fuzji i przejęć w 2024 r.

0
423

Rekordowe poziomy inflacji, rosnące stopy procentowe i niestabilność geopolityczna przyczyniły się do spadku aktywności transakcyjnej, która osiągnęła najniższy poziom w II kwartale 2023 roku. Od tamtej pory coraz więcej osób zajmujących się fuzjami i przejęciami powraca do stołów negocjacyjnych, a globalna liczba sfinalizowanych transakcji wzrosła o 16% w okresie od lipca do września – wynika z badania prowadzonego przez WTW, tzw. Kwartalnego Monitora Transakcji (QDPM).

5 trendów rynku M&A w 2024 r.

Przy wysokich kosztach finansowania zewnętrznego, konfliktach geopolitycznych i napiętym kalendarzu wyborczym na całym świecie, ryzyko turbulencji w 2024 r. pozostaje znaczne, a perspektywy dla rynku fuzji i przejęć są trudne do przewidzenia.

Niemniej jednak obecne warunki dają możliwość realizacji strategicznych transakcji, które mogą nie być dostępne, gdy konkurencja o aktywa nasili się podczas kolejnego ożywienia w cyklu fuzji i przejęć. Fundamentalne czynniki napędzające fuzje i przejęcia pozostają niezmienne.

  1. AI w M&A: nowa gorączka złota.

W 2024 r. spodziewana jest fala sejsmiczna przesuwająca inwestycje w kierunku sztucznej inteligencji. Chociaż nabywcy wyrażali dotąd pewien sceptycyzm, teraz firmy coraz częściej kierują swoją uwagę i zasoby w stronę przedsiębiorstw opartych na AI. Ta przełomowa technologia i talenty technologiczne skupione w startupach zajmujących się AI są również postrzegane jako potencjalna recepta na poprawę procesów oraz tworzenia wartości na rynku fuzji i przejęć. Potencjał sztucznej inteligencji jest ogromny – od zwiększania wydajności poprzez automatyzację po wspieranie innowacji. Sukces transakcji będzie jednak zależał również od zdolności kupujących do budowania kultury wspierającej innowacje z wykorzystaniem AI i jej potencjału poprawiania doświadczeń pracowników – prognozuje Gabe Langerak, dyrektor ds. Corporate M&A Consulting na Europę WTW.

2. Wolumen napędzany przez transakcje mniejszego kalibru.

Zgodnie z naszą analizą fuzji i przejęć, od 2020 r. wolumen dużych transakcji (o wartości powyżej 1 mld USD) stale spada. Utrzymujące się środowisko wysokich stóp procentowych wywołało wyraźny trend w zakresie fuzji i przejęć, który będzie utrzymywać się w 2024 r. – inwestorzy coraz częściej celują w transakcje średniej wielkości, które są łatwiejsze do przeprowadzenia, mniej ryzykowne w finansowaniu i oferują unikatowe i strategiczne dopasowanie do portfela nabywcy – wskazuje Gabe Langerak.

3. Więcej kreatywnych partnerstw.

Zdaniem eksperta WTW, w obliczu wyższych kosztów kapitału i większej kontroli regulacyjnej, które dodatkowo komplikują krajobraz fuzji i przejęć, należy spodziewać się, że w 2024 r. tempa nabiorą transakcje joint venture, sojusze strategiczne i inwestycje mniejszościowe, ponieważ firmy reagują na zakłócenia na rynku, ograniczając ryzyko i dzieląc się nim. W przypadku inwestycji transgranicznych dodatkowymi obliczami tego trendu dzielenia ryzyka będą również protekcjonizm i polityka własności zagranicznej.

4. Utrzymująca się dominacja private equity.

W miarę zmniejszania się różnic w wycenie między kupującym a sprzedającym, cele staną się coraz bardziej atrakcyjne i pomogą ożywić przepływ transakcji w 2024 roku. Będzie to szczególnie pożądana wiadomość dla firm private equity, które znajdują się pod rosnącą presją, aby wykorzystać ponad 2 biliony dolarów środków zgromadzonych na inwestycje (dry powder) i oczekuje się, że to one zdominują rynek M&A w 2024 roku uważa Gabe Langerak.

5. Poszukiwanie wartości.

Rynek M&A staje się coraz bardziej złożony i konkurencyjny. Tradycyjne strategie z coraz większym trudem zapewniają przewagę konkurencyjną. Zwiększenie szans na sukces w 2024 r. będzie zależeć nie tylko od laserowej precyzji w wynajdowaniu najlepiej dopasowanych transakcji, solidnej analizy due diligence i zintegrowania ESG, ale także od umiejętności zarządzania ryzykiem związanym z talentami na napiętym rynku pracy, ponieważ pozostawione bez kontroli może podważyć wartość transakcji. W błyskawicznie zmieniającym się świecie fuzji i przejęć również sztuczna inteligencja szybko staje się przełomem i ma potencjał, aby znacznie przyspieszyć transakcje M&A, od due diligence po integrację po fuzji. Prawidłowo wdrożone możliwości AI mogą być kluczem do odblokowania większej wartości poprzez fuzje i przejęcia – przewiduje Gabe Langerak.

– Co przyniesie rynkowi M&A rok 2024? Przygotowaliśmy kilka kluczowych trendów, które mogą zdominować przyszły rok w tej branży. Znowu patrzymy z dużym optymizmem na naszą sytuację makroekonomiczną, stabilne stopy procentowe i zainteresowanie inwestorów naszym rynkiem. Dokładając do tego AI, które szybko staje się przełomem i ma potencjał, aby znacznie przyspieszyć transakcje M&A, 2024 rok szykuje dla nas wiele szans i nowych możliwości – komentuje Magdalena Kluczek, dyrektorka M&A WTW w Polsce.

Gabe Langerak prognozuje, że w rok 2024 świat prawdopodobnie wkroczy w atmosferze niepewności makroekonomicznej i wyzwań regulacyjnych, które mogą mieć duży wpływ na ogólną aktywność transakcyjną. Jego zdaniem ponowne skupienie się na technologii, w szczególności sztucznej inteligencji, powinno jednak zapewnić dodatkowy impuls dla transakcji średnich i przejęć typu bolt-on, które pomogą zwiększyć ogólny poziom aktywności, ponieważ nabywcy strategiczni i finansowi skorzystają z atrakcyjnych cenowo możliwości wzrostu.

(AM, źródło: WTW)