23. Insurance Forum: Dwie dekady Polski w Unii Europejskiej

0
681

Jakie zmiany wprowadzone zostały na rynku ubezpieczeniowym i w którym miejscu jest rynek finansowy po 20 latach od przystąpienia Polski do UE? Jak polski sektor ubezpieczeniowy prezentuje się obecnie na rynku europejskim? Rozważania i prognozy związane z 20-leciem Polski w Unii Europejskiej będą myślą przewodnią najbliższego, 23. Insurance Forum, które odbędzie się w dniach 4–5 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel. Patronem medialnym wydarzenia jest „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

Organizatorzy wydarzenia zwrócili się do ekspertów o komentarz dotyczący doświadczeń oraz przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Swoimi przemyśleniami podzielił się m.in. Tomasz Frączek, przewodniczący Rady Programowej Insurance Forum.

– Bardziej chciałbym mówić o oczekiwaniach niż o polityczno-ekonomicznych prognozach związanych ze wstąpieniem Polski do UE – stwierdził ekspert. – Wynik referendum (77,45% za!) wskazywał na jednoznaczne stanowisko społeczeństwa i pokładane nadzieje. Część z tych oczekiwań oczywiście była bardzo na wyrost i de facto niespełnialna, np. dogonienie średniej unijnej PKB na osobę w ciągu 10 lat!, ale świadczyła o optymizmie w społeczeństwie. Zmiany na lepsze nie przyszły od razu i nie wiązały się bezpośrednio z poprawą sytuacji ekonomicznej. Wkrótce zaczęliśmy jeździć bez wiz do większości państw. Dla tych, którzy jeździli na „saksy” na zachód (ja jeździłem) w dawnych czasach, co wiązało się każdorazowo z niełatwą i upokarzającą koniecznością uzyskania wizy, nagle świat stanął otworem i poczuliśmy się dowartościowanymi obywatelami świata. A potem przyszły rozliczne programy unijne i już moje dzieci całkiem swobodnie wraz z kilkusettysięczną rzeszą studentów pojechały na Erasmusa. Za chwilę miliony ludzi równie swobodnie zaczęły wybierać sobie i jeździć na zagraniczne wakacje. Teraz wydaje się, że swoboda poruszania się, studiowania i pracowania gdzie tylko dusza zapragnie była zawsze – otóż nie była. Ten aspekt wejścia Polski do UE wydaje mi się niezwykle istotny, bo bardzo bliski ludziom, zdecydowanie bliższy niż statystyki i dane, nawet te najlepsze – powiedział.

Więcej na temat Forum

Program i bilety na kongres

(AM, źródło: MMC Polska)