500 największych ubezpieczycieli wzajemnych i spółdzielczych na świecie zebrało w 2024 roku ponad 1,55 bln USD składki. Ich wynik wzrósł o 7,2%, nieco szybciej niż cały światowy rynek ubezpieczeniowy, który w tym samym czasie urósł o 7,0% – informuje najnowszy raport Global 500 2026, przygotowany przez Międzynarodową Federację Ubezpieczycieli Wzajemnych i Spółdzielczych (ICMIF).
Skala działalności największych organizacji wzajemnych jest znacząca. Dziesięciu liderów zestawienia zebrało łącznie około 441 mld USD składki, a pierwsza setka odpowiadała za 62% wyniku całej pięćsetki. Na czele rankingu znalazł się amerykański State Farm z wynikiem około 115,7 mld USD.
Global 500 obejmuje ponad 15 form organizacyjnych zaliczanych przez ICMIF do sektora wzajemnego i spółdzielczego. Ranking uwzględnia nie tylko klasyczne towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, ale również grupy kontrolowane przez organizacje wzajemne. W praktyce oznacza to, że model ten może stać za markami, których klienci nie kojarzą bezpośrednio z ubezpieczeniami wzajemnymi.
W zestawieniu znalazły się dwa polskie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych: TUW PZUW na 316. miejscu oraz TUW „TUW” na 422. miejscu. Nie pokazuje to jednak pełnej obecności tego modelu na polskim rynku. W Global 500 ujęte są również zagraniczne grupy działające w Polsce poprzez lokalne spółki. Vienna Insurance Group, zajmująca 28. miejsce, jest obecna na naszym rynku między innymi poprzez Compensę, InterRisk i Vienna Life. Talanx, sklasyfikowany na 13. miejscu ze względu na większościową własność HDI V.a.G., jest właścicielem Warty oraz spółek grupy Europa.
– Wyniki największych ubezpieczycieli wzajemnych pokazują, że ten sposób prowadzenia działalności pozostaje konkurencyjny również w czasach dużej niepewności. Szczególnie istotne jest to, że nie mówimy o pojedynczym sukcesie czy lokalnym zjawisku, ale o organizacjach działających na największych światowych rynkach. Ich wyniki potwierdzają znaczenie długoterminowego podejścia, odpowiedzialności i zaufania, które od zawsze są fundamentem ubezpieczeń wzajemnych – mówi Grzegorz Buczkowski, wiceprezes Zarządu SALTUS Ubezpieczenia oraz Przewodniczący Rady Dyrektorów AMICE.
Global 500 pokazuje, że o skali ubezpieczeń wzajemnych nie świadczy wyłącznie liczba firm mających w nazwie skrót „TUW”. Organizacje wywodzące się z tego modelu działają dziś na największych światowych rynkach, a poprzez międzynarodowe grupy są obecne również w Polsce. Dla klienta ich struktura właścicielska może pozostawać niewidoczna, mimo że korzysta z usług dobrze znanych mu marek.
Raport Global 500 2026 prezentuje wyniki 500 największych ubezpieczycieli wzajemnych i spółdzielczych na świecie według danych za 2024 rok.
(KS, źródło: Fratria.pl)







