AIG: Wyłączyć ochronę dla Rosji i… Ukrainy

0
356

Jeden z największych ubezpieczycieli na świecie, AIG, bierze pod uwagę odcięcie ochrony dla Rosji i Ukrainy, aby obronić się przed ryzykiem ogromnych roszczeń, podczas gdy sankcje są stopniowo zwiększane, a wojna trwa.

Broker ubezpieczeniowy znający sprawę powiedział agencji Reuters, że AIG zamierza dodać klauzule wyłączające do całego szeregu polis dla firm działających w regionie. Gdyby AIG miał pozbawić ochrony firmy działające w Rosji i Ukrainie, byłby pierwszym wielkim ubezpieczycielem, który postąpiłby w ten sposób, torując drogę innym.

Inni wielcy ubezpieczyciele również chcieliby wykluczyć Rosję, Ukrainę, a do tego Białoruś. Sankcje na Rosję już zmuszają ubezpieczycieli do wycofania się z ochrony objętych nimi rosyjskich podmiotów i jednostek, podczas gdy brytyjskie i europejskie sankcje dotyczące ubezpieczeń lotniczych są rozszerzone poza poszczególne firmy, na wszystkie firmy rosyjskie. Brokerzy tacy jak Aon i Willis Towers Watson zamrozili operacje w Rosji, natomiast reasekuratorzy Munich Re i Swiss Re nie będą zawierać nowych umów w kraju, bez względu na to, czy ubezpieczeni są objęci sankcjami.

Tymczasem AIG i inni ubezpieczyciele chcą pójść dalej, dodając w polisach zapisy o wyłączeniu ochrony dla Ukrainy, Białorusi oraz rosyjskich i ukraińskich operacji zachodnich firm. Ubezpieczyciele martwią się szkodami reputacyjnymi z powodu prowadzenia działalności w Rosji, ale też szkodami w majątku trwałym i opóźnionymi płatnościami w Ukrainie, gdzie gospodarka została rozbita przez wojnę.

(AC, źródło: Asia Insurance Review)