Alior Bank zmieni właściciela? PZU zaprzecza

0
602

Według nieoficjalnych informacji „Gazety Wyborczej” PZU chce sprzedać swoje udziały w Alior Banku. Powodem dezinwestycji ma być zła sytuacja finansowa banku, stanowiąca duże obciążenie dla jego największego akcjonariusza. Ubezpieczyciel zaprzecza tym doniesieniom, nazywając je „spekulacjami i nierzetelnymi informacjami”.

Według „GW” Alior Bankiem nie jest zainteresowany państwowy bank ani też żadna inna państwowa instytucja. W takiej sytuacji potencjalnym nabywcą mógłby być bank z zagranicznym kapitałem. Gazeta wskazuje, że Alior Bank ma obecnie dużo złych kredytów oraz rekordowo niską wycenę giełdową. Gdyby PZU chciał go sprzedać teraz, musiałby zaoferować konkurencyjną cenę. W wydanym specjalnie oświadczeniu zakład zdementował informacje podane przez gazetę.

„Grupa PZU dementuje wszelkie niepotwierdzone doniesienia nt. działań wobec swoich bankowych aktywów opublikowane w tekście pt: Nieoficjalnie: PZU chce się pozbyć Alior Banku… w dniu 26 października br. na portalu wyborcza.biz. Tekst ten oparty jest  na spekulacjach i nierzetelnych informacjach, które nie mają poparcia w stanie faktycznym. Tego typu scenariusz nie jest nawet rozważany w PZU. Publicznie podane nieprawdziwe informacje mogą skłonić inwestorów do podjęcia na ich podstawie nieracjonalnych decyzji inwestycyjnych. Odpowiedzialność za decyzje będzie spoczywała na autorze tekstu i redakcji, która tekst opublikowała. Ponadto działania autora tekstu mogą zostać uznane za spekulacje nt. spółki giełdowej, które w świetle art. 183 ust. 1 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi są formą manipulacji giełdowej, podlegającej sankcjom określonym w tej ustawie” – napisano w oświadczeniu PZU.

PZU jest właścicielem 31,91% akcji banku. Pod koniec sierpnia zakład poinformował, że w wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości był zmuszony dokonać kilku odpisów. W przypadku Alior Banku chodziło o pełne odpisy: 230 mln zł pomniejszającego wartość firmy z tytułu nabycia banku, 161 mln zł obejmujących wartość znaku towarowego oraz aktywa z tytułu relacji z klientami banku, a także 274 mln zł pomniejszających wartość firmy z tytułu nabycia banku.

wyborcza.biz z 26 października, Anna Popiołek „Nieoficjalnie: PZU chce się pozbyć Alior Banku. Zbyt duże odpisy i straty”: https://wyborcza.biz/biznes/…

AM, news@gu.home.pl

(źródło: wyborcza.biz, PZU, gu.com.pl)