Allianz: Może kontroferta na Hartford?

0
521

Złożona przez Chubb Ltd. oferta przejęcia Hartford Financial Services Group Inc., opiewająca na 23 mld dol. skłoniła Allianz SE do zbadania wykonalności złożenia kontroferty. Największy ubezpieczyciel europejski omawia opcje z potencjalnymi doradcami, ale nie są to informacje oficjalne.

Allianz uważa Hartford za jeden z pozostałych dużych celów akwizycyjnych na rynku majątkowym i wypadkowym w USA, ale też nie chce wszczynać wojny na wysokość ofert z Chubb, ponieważ między tymi podmiotami brak jest synergii. Rozważania są na wczesnym etapie i równie dobrze Allianz może się nie zdecydować na transakcję, która byłaby przełomowa dla niemieckiego giganta finansowego, z zasady trzymającego się z dala od mega transakcji.

Mimo dominacji w Europie, obecność Allianz w największej gospodarce świata jest stosunkowo niewielka w porównaniu z Chubb. Połączenie Chubb z Hartford mogłoby jeszcze bardziej zmarginalizować Allianz w USA. Wśród ubezpieczycieli europejskich o podobnym posunięciu myśli Zurich. Szwajcarski ubezpieczyciel w grudniu zgodził się nabyć majątkowy i wypadkowy biznes MetLife w USA za 3,94 mld dol. Na razie Hartford odrzucił ofertę Chubb, po której wartość rynkowa Hartford wzrosła do 24 mld dol.

Chubb jest wart dla rynku 71,9 mld dol., natomiast Allianz 103,7 mld dol. (87,9 mld euro). W USA Alianz prowadzi biznes życiowy i obsługuje duże firmy pod względem majątkowym i wypadkowym. Należy do niego również firma zarządzająca aktywami Pimco (Pacific Investment Management Co.). Zakup Hartford pomógłby rozszerzyć działalność na mniejsze korporacje na amerykańskim rynku. Co ciekawe, w 2008 r., poszukując kapitału, Hartford zwrócił się do Allianz i zgodził się zapłacić 10% od 1,75 mld dol. długu.

(AC, źródło: Bloomberg)