Aon: Internet rzeczy zaprzęgnięty do ochrony łańcucha dostaw

0
384

Wprowadzony przez Aon wyspecjalizowany produkt ubezpieczenia towarów w transporcie, zintegrowany z internetem rzeczy (IoT) w celu zapewnienia ochrony łańcucha dostaw w globalnym transporcie szczepionek na Covid-19, niesie ze sobą zmianę reguł gry, zwłaszcza w ubezpieczeniach cargo, gdzie rozpoznanie i likwidacja szkody trwa miesiącami.

Możliwości internetu rzeczy stawały się w ostatnich latach coraz istotniejsze dla przedsiębiorstw – zauważa firma analityczna Global Data. Pozwoliło to rynkowi IoT wzrosnąć z 586 mld dol. w 2019 r. do 622 mld dol. w 2020 r. Rozwój ekosystemu urządzeń IoT stwarza ubezpieczycielom możliwość integrowania tej technologii ze swoimi produktami i usprawniania procesu likwidacji szkód. Co więcej, Global Data prognozuje, że wskutek posiadania nieskończonego potencjału rynek IoT osiągnie do 2024 r. wartość 1077 mld dol., odzwierciedlającą skumulowaną roczną stopę wzrostu 13% w stosunku do 2020 r.

Aon wykorzystuje internet rzeczy do monitorowania temperatury szczepionek w transporcie morskim w partnerstwie z insurtechem Parsyl. Szczepionki wymagają ścisłej kontroli temperatury, bowiem narażone na temperatury spoza zakresu określonego przez producentów, stają się bezużyteczne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ok. połowy szczepionek przeciwko Covid-19 dystrybuowanych na cały świat marnuje się, głównie z powodu niewłaściwej kontroli temperatury przechowywania.

Produkt ubezpieczeniowy Aon zapewnia, że w razie nieutrzymania temperatury w ustalonym zakresie ubezpieczeni są uprawnieni do wypłaty odszkodowania. Ten produkt zmienia reguły gry, ponieważ ubezpieczyciel będzie w stanie jasno określić trigger i mieć stały dostęp do informacji, a co za tym idzie, dużo szybciej wypłacić odszkodowanie. Wykorzystanie IoT zapewnia również ubezpieczonym na bieżąco informacje o transporcie szczepionek. Wysiłki Aon i Parsyl świadczą o znaczeniu korzystania z IoT na rynku ubezpieczeniowym oraz pokazują, jak dostawcy szczepionek starają się minimalizować ryzyko – komentuje Jazmin Chong, analityczka ubezpieczeniowa w Global Data.

Jest to ważne także w świetle zablokowania Kanału Sueskiego w marcu 2021 r. Chociaż blokada trwała zaledwie 6 dni, globalne łańcuchy dostaw będą odczuwać skutki tego incydentu przez wiele miesięcy. Produkt Aon można postrzegać jako niezbędny, bowiem blokada pokazała, jak delikatne mogą się okazać światowe łańcuchy dostaw, gdy dojdzie do tego rodzaju zdarzeń.

Zdaniem Chong urządzenia IoT będą odgrywać integralną rolę w branży ubezpieczeniowej. Ich stosowanie oferuje bardziej kreatywny sposób ochrony przed pewnymi ryzykami i usprawnia proces likwidacji szkód, a są to korzyści które będą napędzać popyt.

AC