Apetyt, a nawet głód na cyberubezpieczenia

0
529

Nasilające się ryzyko cyber zaostrza apetyt na ochronę ubezpieczeniową, zwłaszcza w Azji, gdzie nowa legislacja prawdopodobnie doprowadzi w 2023 r. do boomu na rynku ubezpieczeń cyber typu stand alone – przewiduje Lucien Mounier, dyrektor Beazley na region Azji i Pacyfiku.

Komentując perspektywy dla cyberubezpieczeń w Azji w 2023 r., Mounier powiedział: – Po roku wzrostu obaw o wysokie stawki i dostępność ubezpieczeniowych produktów cyber, podnoszący się poziom zagrożenia w połączeniu z kurczącą się pojemnością wymusza korektę rynkową, która przyciąga nowy kapitał i jest motorem tworzenia większej różnorodności rozwiązań dla cyberryzyk.

Prawdopodobieństwo bardziej skomplikowanych cyberataków w niedalekiej przyszłości, w miarę adaptacji do szybko zmieniającego się środowiska ryzyka i utrzymujące się słabe punkty wielu firm będących potencjalnymi celami cyberprzestępców, sugeruje, że to zagrożenie nie straciło swojej mocy i będzie nadal wymagało czujności ze strony zarówno ubezpieczycieli, jak i ubezpieczonych.

– Wobec wzrostu ryzyka rośnie znaczenie cyberubezpieczenia dla firm, gdziekolwiek się znajdują. Pięć lat temu w Azji firma nabywająca samodzielne ubezpieczenie cyber była rzadkością i chociaż rynek gwałtownie urósł (np. wartość naszego własnego portfela cyber podwajała się co roku przez ostatnie cztery lata), wzrost zaczynał się od bardzo niskiego poziomu bazowego – tłumaczy Mounier cytowany przez portal Asia Insurance Review. 

Zauważa też, że legislacja w europejskim stylu – przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO) – wchodzi na kilka azjatyckich rynków. W Tajlandii zacznie obowiązywać w tym roku. W Singapurze poprawki do ustawy o ochronie danych osobowych weszły w życie 1 października 2022 r. i oznaczają surowsze egzekwowanie przepisów i zaostrzenie kar dla łamiących je.

Należy pamiętać, że rozwój rynku cyberubezpieczeń w Azji hamował lokalnie brak doświadczenia i świadomości. W 2020 r., w obliczu globalnego lockdownu, wiedza ekspercka i doświadczenie w zakresie cyber zlokalizowane były w trzech ośrodkach regionu: Singapurze, Hongkongu i Australii. Ograniczenia w podróżowaniu nie pozwalały na rozprzestrzenianie się wiedzy o ochronie cyber wśród brokerów, ubezpieczycieli i klientów w innych krajach azjatyckich.

– Brokerzy z pewnością chcą inwestować w zespoły eksperckie w nowych lokalizacjach, poza regionalnymi centrami. Jestem przekonany, że w tym roku we wszystkich krajach regionu pojawi się więcej specjalistów od ubezpieczeń cyber. Wszystko wskazuje na to, że 2023 r. będzie dla tego segmentu rokiem nawiązywania bezpośrednich kontaktów biznesowych, tak istotnych w kulturze Azji – podsumowuje Mounier.

AC