Atradius prognozuje wzrost upadłości

0
178

Według najnowszego badania Atradius Economic Research światowa gospodarka odzyskuje siły, a straty wywołane pandemią Covid-19 odrobiono już w II kwartale. Eksperci szacują, że do końca 2021 r. gospodarka odnotuje wzrost o 6,2% w skali globalnej. Atradius przewiduje jednocześnie, że liczba upadłości przedsiębiorstw na świecie wzrośnie, ponieważ wiele tymczasowych środków mających zapobiegać niewypłacalności jest stopniowo wycofywanych.

Jak wynika z badania Atradius Economic Research, światowy handel towarami przekroczył poziom sprzed pandemii, a 12-miesięczna średnia krocząca wzrosła w maju o 3,5% r/r. Przewiduje się, że w najbliższym czasie to ożywienie będzie kontynuowane, ale straci nieco na dynamice.

W 2020 r. nie nastąpił powszechnie oczekiwany wzrost liczby upadłości. Choć wiele przedsiębiorstw borykało się z zatorami płatniczymi, na większości rynków liczba upadłości firm zmalała – globalny spadek wyniósł 14% i był szczególnie odczuwalny w Europie oraz Azji, a nieco mniej w Ameryce Północnej. Teraz jednak Atradius prognozuje odwrócenie sytuacji i wzrost liczby niewypłacalności na świecie o 12% do końca 2021 r. Trwające łagodzenie ograniczeń prowadzi do stopniowego powrotu gospodarki do normalności. W większości krajów będzie to prawdopodobnie skutkowało wycofywaniem wsparcia fiskalnego i powrotem do starych zasad postępowań upadłościowych. Z wyjątkiem Australii, Japonii i Szwecji, które wciąż utrzymują bardzo niski poziom niewypłacalności, większość rynków odnotuje w tym roku wzrost liczby upadłości przedsiębiorstw.

(AM, źródło: Havas)