Cezary Świerszcz pokieruje Unextem, a Tomasz Starus – Euler Hermes

0
546

Unext, który organizuje w Polsce działalność oddziału wefox, ma nowego prezesa. Za sterami firmy stanął Cezary Świerszcz, współzałożyciel Bacca i doradca ds. innowacji w Insly. Z kolei nowym szefem Euler Hermes w Polsce został Tomasz Starus. Menadżer zastąpił Paula Flanagana, który po pięciu latach pracy w naszym kraju zostanie CEO Euler Hermes w Regionie APAC (Azji i Pacyfiku).

Zadaniem Cezarego Świerszcza jako prezesa Unext będzie zbudowanie w Polsce zaplecza do sprzedaży ubezpieczeń, obsługi klientów i likwidacji szkód dla kolejnych graczy oraz obecnych w kraju ubezpieczycieli zainteresowanych outsourcingiem takich usług. 

– Cezary Świerszcz jest liderem na nowe czasy. Rozwój Unexta wszedł w taką fazę, w której potrzebne jest wzmocnienie kadry zarządzającej i przyspieszenie działań. Obecny zespół pozostaje w firmie, łącznie z dotychczasowym szefem projektu, Danielem Grzejdziakiem, który skupi się teraz na zarządzaniu obszarem operacji – zaznacza Igor Rusinowski, prezes grupy Unilink, właściciela firmy Unext.

Zagraniczne firmy ubezpieczeniowe widzą w Polsce potencjał dla outsourcingu części łańcucha wartości lokalnych centrów usług i technologii. W ten sposób znacząco mogą skrócić czas startu biznesu i rozproszyć ryzyko oraz koszty uruchomienia i prowadzenia działalności. Model rozwijał się intensywnie na rynku brytyjskim i w ostatnich latach zyskał na znaczeniu również w Europie kontynentalnej.

 – Moim zadaniem w roli prezesa będzie popularyzacja takiego modelu w Polsce oraz utorowanie grupie Unilink drogi do poszerzania zakresu usług. Zamierzam przy tym zapewnić standardy działalności na miarę oczekiwań polskiego konsumenta, agentów ubezpieczeniowych i regulatora – deklaruje Cezary Świerszcz. Równocześnie zapowiada, że w ciągu najbliższego roku firma znacząco rozbuduje sieć sprzedaży, złożoną z wybranych multiagencji i multiagentów, również spoza grona współpracującego obecnie z Unilink.

– Przede mną szereg rozmów, spotkań i wystąpień w środowisku agencyjnym, podczas których chcę wytłumaczyć naszą strategię. Nie zamykamy się na nikogo, mamy jednak jasność co do wartości i celów, które będą nas łączyć z naszymi partnerami. Nadrzędnym kryterium są osadzenie rynkowe oraz jakość serwisu – mówi Cezary Świerszcz.

Unext chce równocześnie budować standardy obsługi klientów i likwidacji szkód, które z jednej strony mają wspierać równowagę na rynku i być zgodne z dobrymi praktykami rynkowymi. Z drugiej zaś firma zamierza podnieść standardy w zakresie doświadczenia klientów, wykorzystując w tym celu m.in. sztuczną inteligencję.

– Ludzie są gwarancją, że nasze deklaracje będą zrealizowane. Zagraniczne firmy wiedzą, że Polska ma wysokiej klasy inżynierów i ekspertów od ubezpieczeń. Mamy takie osoby już na pokładzie i będziemy dalej rozwijać zespół w oparciu o doświadczonych specjalistów i menedżerów – podkreśla Cezary Świerszcz.

Ambicją Unexta jest świadczenie usług w oparciu o sieć około 10 tysięcy pośredników i zespół pracowników realizujących procesy obsługi klientów oraz likwidacji szkód. Firma startuje z zespołem 20 pracowników oraz grupą ok. 2 tysięcy pośredników, z których zdecydowana większość przeszła już szkolenie oraz zdała wymagany egzamin. Na początek zaoferuje ubezpieczenia komunikacyjne i mieszkaniowe wefox i sukcesywnie będzie poszerzać ofertę o nowe produkty kolejnych partnerów.

Tomasz Starus pokieruje Euler Hermes w Polsce

Nowego szefa ma też Euler Hermes. Decyzją rady nadzorczej towarzystwa następcą Paula Flanagana na stanowiskach CEO oraz prezesa zarządu jej spółek w naszym kraju został Tomasz Starus. Swoją misję zacznie pełnić od 1 lipca. Nominacja Tomasza Starusa wymaga uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Biogramy:

Cezary Świerszcz, prezes Unext, jest menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowej. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunku finanse i bankowość oraz studiów podyplomowych z matematyki ubezpieczeniowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Karierę zawodową rozpoczynał w aktuariacie produktowym indywidualnych i grupowych ubezpieczeń na życie. Następnie zajmował się, z ramienia Andersen Business Consulting oraz Ernst&Young, doradztwem biznesowym dla sektora ubezpieczeniowego. W ramach prac doradczych realizował projekty z zakresu sprzedaży, operacji oraz wdrożeń IT dla wielu ubezpieczycieli w Polsce i regionie Europy Środkowej. Współzałożyciel i wieloletni prezes Bacca, firmy, która we współpracy z ubezpieczycielami i multiagencjami wprowadziła na polski rynek ubezpieczeniowy wygodne płatności ratalne i kartowe. Cezary Świerszcz aktywnie udziela się na rzecz animowania innowacji na rynku ubezpieczeniowym, czego przejawem jest wspieranie młodych przedsięwzięć, insurtechów wchodzących na polski rynek, przewodniczenie Radzie Programowej Insurtech Digital Congress, udział w radach programowych innych wydarzeń branżowych oraz wystąpienia na polskich i międzynarodowych konferencjach.

Tomasz Starus

Tomasz Starus jest związany z grupą Euler Hermes od 2000 roku. Zaczynał jako specjalista ds. ubezpieczeń finansowych. W 2001 roku objął stanowisko kierownika Zespołu w Biurze Oceny Ryzyka. Po trzech latach został powołany na dyrektora Biura Oceny Ryzyka, odpowiedzialnego za monitoring portfela należności, sporządzanie analiz ekonomicznych oraz opracowanie i wprowadzenie modelu ratingowego dla polskich firm. W 2013 roku został powołany na członka zarządu nadzorującego ocenę ryzyka kredytowego, szkody i odzyskiwanie należności. Przeprowadził zakończoną sukcesem transformację od manualnej oceny ryzyka w poszczególnych przypadkach do zbudowania sprawnego systemu opartego na Big Data, ze zdolnościami predykcyjnymi i aktualizującego ocenę kredytową setek tysięcy przedsiębiorstw w czasie bieżącym. Tomasz Starus, współzarządzając działalnością Euler Hermes, nadzorował także udaną ewolucję procesu wypłaty odszkodowań do modelu „claims first”, wyznaczającego rynkowy standard prostoty i szybkości uzyskiwania odszkodowania w ramach ubezpieczenia należności w Polsce.

Tomasz Starus od początku swojej pracy zawodowej w 1998 roku jest związany z rynkiem ubezpieczeń należności. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Executive MBA, prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i University of Illinois. Jako uczestnik licznych konferencji, inicjatyw branżowych i komentator ekonomiczny aktywnie współtworzy rynek ubezpieczeń należności w Polsce i nadaje ton dyskusji o ryzyku w biznesie.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here