Chiny: Rośnie popyt na ubezpieczenia D&O

0
163

Liczba firm, których akcje A są notowane na krajowych giełdach w Chinach, a które zapowiedziały zakup ubezpieczeń odpowiedzialności kadry zarządzającej w I poł. 2022 r., wyniosła 257. Dla porównania w całym 2021 r. ubezpieczenie D&O zakupiło 248 chińskich firm, a w 2020 r. – 113.

Zdaniem osób z branży dowodzi to, że firmy giełdowe zwracają coraz więcej uwagi na ubezpieczenia D&O. Niemniej jednak, ogólnie rzecz biorąc, tempo zakupu tego typu ubezpieczeń jest wciąż powolne. Odsetek firm notowanych na giełdzie posiadających ochronę D&O nadal nie przekracza 15%, co wskazuje, że na rynku wciąż jest miejsce na wzrost. Na giełdzie w Szanghaju notowanych jest ponad 2000 firm, natomiast w Shenzen 1780.

Shen Dizhong, dyrektor wykonawczy Aon-COFCO Insurance Brokers powiedział gazecie „Securities Daily”, że 90% firm giełdowych, które mają ochronę D&O, odnowi swoje polisy. Jednak liczba firm, które zamierzają nabyć taką ochronę po raz pierwszy, okazała się niższa od spodziewanej. Jednym z głównych powodów jest bardziej skomplikowany profil ryzyka niektórych firm, a ubezpieczyciele nie są szczególnie chętni do ubezpieczania tych ryzyk, więc warunki są dość ostre.

Firmy giełdowe, które nabyły D&O w 2019 r., to głównie przedsiębiorstwa państwowe albo wiodące firmy z kilku branż. Od początku 2021 r. liczba firm z sektora prywatnego nabywających te ubezpieczenia rośnie. Obecnie składka za ochronę D&O dla firm giełdowych wynosi na ogół 0,7–2%, w zależności od profilu ryzyka firmy.

(AC, źródło: Asia Insurance Review)