Co powinna zawierać odpowiednia polisa dla studenta wynajmującego mieszkanie

0
321

Zdaniem ekspertów CUK Ubezpieczenia nieruchomość wynajmowana studentowi powinna być ubezpieczona od wszelkich ryzyk. Dzięki polisie studenci nie będą musieli zwracać kosztów z własnej kieszeni.

Z analizy multiagencji wynika, że właściciele mieszkań na wynajem muszą liczyć się z około 11% podwyżką kwot za roczną ochronę swoich nieruchomości. Polisa w Krakowie to koszt średnio 354 zł. We Wrocławiu cena wyniosła 380 zł. Właściciele nieruchomości w województwach mazowieckim i wielkopolskim płacili odpowiednio 370 i 338 zł. Wysokie stawki zanotowano w Toruniu – 414 zł rocznie.

województwomiastocena polisy w 2023cena polisy w 2022
dolnośląskieWrocław380341
mazowieckieWarszawa370331
wielkopolskiePoznań338304
małopolskieKraków354317
kujawsko-pomorskieToruń414372

– Przypadki, w których wynajmujemy komuś naszą własność, albo z niej korzystamy powinny być objęte odpowiednimi polisami. Właściciele mieszkań przede wszystkim powinni mieć ochronę w postaci polisy mieszkaniowej obejmującej kluczowe części składowe lokum. To najprostszy sposób, by zabezpieczyć majątek. Nieruchomość zawsze powinna być zabezpieczona od nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak ogień, zalanie czy huragan. Wielu właścicieli dodaje koszt polisy do ceny wynajmu. Dla studentów wynajmujących mieszkania przeznaczona jest natomiast polisa OC najemcy – komentuje Paulina Makowska z CUK Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkań na wynajem w podstawowym zakresie obejmuje ochronę od zdarzeń losowych, takich jak zalanie, pożar czy huragan, a także ryzyka związane z kradzieżą, włamaniem, rabunkiem lub atakiem wandalizmu. Należy pomyśleć o ubezpieczeniu nie tylko murów i elementów stałych, ale również wszelkich ruchomościach domowych i szkodach, jakie może wyrządzić najemca. Najczęściej lokatorzy niszczą wyposażenie lokalu, np. ściany, instalacje, meble czy AGD.

– Wynajmującym mieszkania doradzamy przede wszystkim ubezpieczenie murów i elementów stałych oraz ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez lokatorów. Kluczowe części składowe lokum można podzielić na nieruchomości z elementami stałymi, jak okna czy piekarnik w zabudowie, oraz ruchomości – komputer czy telewizor. Pierwsza grupa to obiekty trwale związane z mieszkaniem, których bez narzędzi nie można zdemontować. Zdarzają się jednak przypadki, że zostają one skradzione. Mieszkanie narażone jest na skutki działań innych osób. Kradzież z włamaniem zakończy się nie tylko utratą mienia, ale także uszkodzeniem drzwi wejściowych, okien oraz kosztownych zabezpieczeń przeciwwłamaniowych. Rozszerzając polisę o odpowiednie warianty, można również otrzymać zwrot kosztów związanych z wizytą ślusarza, hydraulika, elektryka lub gazownika. Polisa właściciela nie obejmuje szkód wyrządzonych osobom trzecim przez najemcę. Musi on posiadać swoje ubezpieczenie – dodaje Paulina Makowska.

Komfort dla najemców

Najemca może ubezpieczyć wyposażenie mieszkania będące jego własnością oraz odpowiedzialność cywilną od szkód, które przypadkowo wyrządzi. Lokatorzy muszą pamiętać, że w wynajmowanym mieszkaniu będą znajdowały się też ich prywatne przedmioty, np. cenny sprzęt, elektronika czy małe AGD. Podczas włamania i kradzieży mogą je stracić. To szczególnie istotne, gdy wynajmowane mieszkanie znajduje się w obszarze o podwyższonym ryzyku.

– Wszystkie drogocenne sprzęty najemcy, takie jak laptop, drogi telefon, profesjonalny sprzęt sportowy lub turystyczny, oraz inne wartościowe przedmioty warto ubezpieczyć jako ruchomości domowe. Ta sama polisa zabezpieczy przed stratą ważnych dokumentów, gotówki oraz kart płatniczych. Dla nowych osób w mieście szczególnie użyteczny będzie home assistance, który zapewni fachową pomoc w nagłych sytuacjach lub awariach. Polisa pokryje koszty wynajmu innej nieruchomości na czas remontu lub naprawy. Koszt takiego ubezpieczenia rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych rocznie, a wszystkie formalności można załatwić zdalnie – komentuje Paulina Makowska.

Ubezpieczenie wspólnot mieszkaniowych

Na rynku dostępne są także polisy dla wspólnot mieszkaniowych. Mają formułę grupową i konstrukcję pakietową. Takie ubezpieczenia zabezpieczą od przepięć, zalania, awarii sieci wod.-kan., kradzieży z włamaniem i rabunkiem urządzeń czy instalacji. Ubezpieczyciel wypłaci również środki w przypadku wandalizmu, konieczności podjęcia drobnych prac remontowych, znalezienia miejsca awarii albo utraty mediów.

– W przypadku szkody wyrządzonej przez studenta lub jakiegokolwiek innego lokatora, zalania czy przepięcia, właściciel mieszkania powinien skontaktować się ze wspólnotą, żeby zweryfikować, czy posiada ona polisę, z której można skorzystać w takiej sytuacji – podsumowuje Paulina Makowska.

(AM, źródło: Brandscope)