Chiny: Zachęty dla ubezpieczycieli do inwestowania w akcje

0
272

Chiński nadzór finansowy (NAFR) zmniejszył wagę ryzyka, jaką przyznaje znajdującym się w posiadaniu firm ubezpieczeniowych akcjom blue-chipów i spółek technologicznych, zachęcając je do inwestowania na spowolniałym krajowym rynku akcji.

Waga ryzyka dla firm z indeksu CSI300 będzie zmniejszona z 0,35 do 0,3, a dla akcji notowanych na technologicznym rynku STAR w Szanghaju z 0,45 do 0,4. Niższa waga ryzyka uwolni więcej kapitału na inwestycje ubezpieczycieli. Ponadto nadzór zredukował również wagę ryzyka przyznawaną inwestycjom w nieruchomości w ramach Real Estate Investment Trusts, w Chinach kierujące pieniądze głównie na projekty infrastrukturalne. Stosunkowo niska waga ryzyka została ustalona dla inwestycji private equity w chińskie sektory strategiczne i wschodzące.

Chiny ujawniły zastosowanie licznych środków służących zwiększeniu zaufania inwestorów i ożywieniu giełdy. Zalicza się do nich zmniejszenie o połowę opłaty skarbowej za handel akcjami i spowolnienie tempa pierwszych ofert publicznych (IPO).

(AC, źródło: Reuters)