Compensa: Czym jest długotrwałe działanie zwierząt?

0
935

Szkody wyrządzone przez zwierzęta w domach i mieszkaniach zazwyczaj kojarzą się z posiadaniem psów i kotów. Jednak jak zwraca uwagę Compensa, o wiele kosztowniejsze i trudniejsze do likwidacji potrafią być szkody powstałe wskutek tzw. długotrwałego działania dzikich zwierząt.

– Mogłoby się wydawać, że to problem głównie osób mieszkających poza dużymi miastami. Tymczasem takie zwierzęta jak kuny powodują bardzo dużo szkód w aglomeracjach. Naprawa czy wymiana fragmentu elewacji, dachu lub przegryzionych w trudno dostępnym miejscu instalacji przysparza wielu trudności. Nie ma zawsze pewnego sposobu, żeby się przed szkodą uchronić, natomiast poniesione straty można pokryć z ubezpieczenia. Stanie się tak, jeśli ochrona obejmuje ryzyko tzw. długotrwałego działania zwierząt. Część dostępnych na polskim rynku polis działa w takiej sytuacji. Podczas zakupu ubezpieczenia trzeba jednak o to ryzyko dopytać, bo nie wszyscy ubezpieczyciele je uwzględniają – mówi Andrzej Paduszyński, odpowiedzialny za ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w Compensa TU.

Długotrwałe działanie zwierząt odnosi się do zniszczeń spowodowanych stałą i rozciągniętą w czasie aktywnością dzikich zwierząt, czyli innych niż domowe czy utrzymywane w celach hodowlanych, produkcyjnych lub na sprzedaż.

– Warto podkreślić, że szkody mogą dotyczyć zarówno samej nieruchomości, jak i przynależących do niej elementów, a więc tzw. małej architektury ogrodowej, ogrodzeń, anten telewizyjnych, paneli fotowoltaicznych, a także drzew i krzewów – dodaje Andrzej Paduszyński.

Wśród przykładów tego typu szkód eksperci Compensy wymieniają zniszczenia spowodowane przez:

  • „mieszkające” na poddaszach kuny, które tworzą sobie przejścia w ociepleniu budynku, a nierzadko przegryzają kable od instalacji elektrycznej, fotowoltaicznej lub od anten, a także wygryzają dziury w poszyciu dachowym;
  • ptaki, które wiją gniazda u wyjścia rur wentylacyjnych (zapychając je w ten sposób), a także przebijają dziobami tynk i dziurawią styropian, aby zrobić miejsce dla gniazd;
  • łosie, które zimą systematycznie obgryzają korę drzew owocowych, doprowadzając do ich obumierania;
  • dziki, które szukają pożywienia tuż przy posesji właściciela nieruchomości, niszcząc należące do niego ogrodzenie.

(AM, źródło: Brandscope)