CUK Ubezpieczenia: Bez polisy nie wyruszaj w podróż zagraniczną

0
466

Bez względu na to, jak długo potrwa zagraniczny urlop, należy posiadać polisę turystyczną. Jej zakres w szczególności zabezpieczy leczenie, ratownictwo czy transport medyczny. Odpowiednio dobrana ochrona zapewni ponadto wypłatę świadczenia w związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią oraz pokryje koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim. Dodatkowo zapewni odszkodowanie przy zniszczeniu, zagubieniu lub kradzieży bagażu – przypomina CUK Ubezpieczenia.

 Podróż za granicę bez prywatnego ubezpieczenia wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ sama karta EKUZ nie zagwarantuje oczekiwanego bezpieczeństwa. Co więcej, jej posiadanie nie zawsze da bezpłatny dostęp do publicznej służby zdrowia. Przykładowo we Francji EKUZ pokryje maksymalnie 70% wydatków na wizytę u lekarza ogólnego, a przy leczeniu szpitalnym konieczna będzie 20% partycypacja w kosztach. Również polisa grupowa, dostępna w ramach biura podróży, nie zabezpieczy nas w pełnym stopniu. Z reguły posiada bowiem niskie sumy ubezpieczenia oraz nie daje możliwości dopasowania zakresu do indywidualnych potrzeb – mówi Karolina Markowska z CUK Ubezpieczenia.

Polisa zabezpieczy rezygnację oraz udział własny

– Wybierając się za granicę, warto decydować się na wysokie sumy ubezpieczenia. Zasadniczo im dalej jedziemy, tym powinny być one wyższe. Mam tu na myśli głównie koszty leczenia, ale także NNW czy pakiet assistance, który będzie uwzględniał adekwatny do miejsca pobytu limit na transport medyczny. Przydatne okaże się dodatkowo objęcie zakresem kosztów rezygnacji z wyjazdu czy udziału własnego w wynajmowanym samochodzie. Co więcej, jeżeli w trakcie urlopu planujemy aktywności, tj. wspinaczkę górską, nurkowanie czy jazdę skuterem wodnym, ochronę trzeba rozszerzyć o klauzulę sportów wysokiego ryzyka – podkreśla Karolina Markowska.

Komfort na drodze

Osoby, które nie decydują się na wykupienie wycieczki z biurem podróży, często wybierają własny środek transportu. Na czas jazdy autem przyda się dobry pakiet assistance.

– Przy samochodowym assistance należy zwrócić uwagę na wysokość przysługujących limitów. I tak na rynku są już dostępne oferty z dużym spektrum usług pomocowych obowiązujących nawet do 2 tys. km od miejsca zamieszkania. Dla zainteresowanych przydatną opcją będzie też możliwość uzyskania auta zastępczego w opcji „klasa za klasę”, ochrona szyb czy zapewnienie zapomogi na wypadek kradzieży (do określonego limitu). Taki tygodniowy wariant wiąże się z wydatkiem na poziomie 89 zł, tj. niespełna 4 groszy za kilometr – stwierdza Karolina Markowska.

Zbita szyba w hotelu – przyda się OC

W Polsce, bez względu na miejsce pobytu, przyda się NNW oraz OC w życiu prywatnym.

– Bez względu na to, czy wyczekiwany urlop spędzimy nad polskim morzem, jeziorem czy w górach warto rozważyć zakup co najmniej dodatkowego NNW. Pozwoli to na uzyskanie świadczenia, jeżeli podczas wypoczynku przydarzy się niespodziewany wypadek, skutkujący uszczerbkiem na zdrowiu. Polisa OC zabezpieczy natomiast przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonych przez nas lub np. przez nasze dzieci szkód osobowych czy majątkowych tj. potrącenia i spowodowania urazu u pieszego podczas wycieczki rowerowej czy zbicia szyby w hotelu – podsumowuje Karolina Markowska.

(AM, źródło: Brandscope)