Deszcz pieniędzy spadł na insurtechy

0
189

W 2021 roku inwestycje w insurtechy z Europy wyniosły około 2,5 mld euro. To czterokrotnie więcej niż w roku poprzednim, kiedy to wartość inwestycji uplasowała się na poziomie 600 mln euro. Wśród tych, którzy pozyskali finansowanie, są również podmioty z Polski – podał cashless.pl, powołując się na raport astorya.vc.

Portal zwraca uwagę, że ogromny wzrost wartości inwestycji odbył się w mniejszej o jedną czwartą liczbie rund finansowania. Oznacza to, iż ubiegłoroczne inwestycje opiewały na wysokie kwoty. Rekordzistą był Wefox, który pozyskał 532 mln euro. Znaczące kwoty zdobyły też Bought by many (286 mln euro), Alan (185 mln euro) oraz Shift Technology (183 mln euro) i Zego (126 mln euro). Autorzy raportu oszacowali, że ta piątka odpowiadała za 53% ubiegłorocznego finansowania insurtechów.

Portal zwraca uwagę, że o ile w 2020 r. żaden polski insurtech nie pozyskał nawet jednego centa, to rok później na liście znalazły się Quantee oraz Minte, które zebrały po 1 mln euro. Z kolei założony przez Polaka i działający na brytyjskim rynku ubezpieczeń mieszkaniowych Hiro pozyskał 1,5 mln funtów. Wysoka wartość finansowania sprawiła, że do grupy jednorożców – podmiotów wycenianych na przynajmniej 1 mld USD – dołączyły Bought by many, Shitf Technology, Alan, Zego, Clark, Marshmallow oraz Tractable.

Więcej:

cashless.pl z 19 stycznia, Ida Krzemińska-Albrycht „Hojny rok dla europejskich insurtechów. W 2021 r. liczba jednorożców skoczyła z 1 do 8. Swoje rundy miały też polskie startupy”:

https://www.cashless.pl/11239-inwestycje-w-insurtech-podsumowanie-2021

(AM, źródło: cashless.pl)