Dwa odszkodowania po wypadku w ferie

0
441

Zdecydowana większość dzieci w Polsce korzysta z tzw. szkolnego ubezpieczenia NNW. Compensa przypomina, że świadczenie ze szkolnej polisy nie wyklucza drugiego odszkodowania, tyle że z innego ubezpieczenia, np. NNW w polisie turystycznej.

17 stycznia w pięciu województwach rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe.

– Pracując w branży ubezpieczeniowej, doskonale widzimy, że wypoczynek dzieci równa się dużej liczbie kontuzji. O wypadek łatwo niemal wszędzie – i na stoku narciarskim, i na przydomowej górce. Do najczęstszych urazów u dzieci zgłaszanych przez rodziców po feriach należą „snowboardowe” złamania nadgarstków i „narciarskie” nóg, a także wstrząśnienia mózgu. Ubezpieczony w ramach polisy NNW uczeń może liczyć na odszkodowanie. Pieniądze nie zmniejszą bólu po urazie, ale pomogą w szybkim dojściu do pełnej sprawności – mówi Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensa TU.

NNW zapewnia wypłatę świadczenia w związku z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią dziecka, do których doszło wskutek nieszczęśliwego wypadku. Dzieci najczęściej korzystają z grupowego ubezpieczenia NNW w szkole. W ocenie Compensy coraz częściej zdarza się, że rodzice ubezpieczają je indywidualnie (przez internet lub u agenta) – w ramach indywidualnego NNW lub dodatku do posiadanego ubezpieczenia na życie. Część z nich ma ochronę po nieszczęśliwych wypadkach także w polisie turystycznej, kupowanej na zagraniczny wyjazd.

– Jeżeli dziecko ma więcej niż jedną polisę NNW i ulegnie wypadkowi, to jego rodzice mogą ubiegać się o odszkodowanie w ramach każdego z ubezpieczeń. To możliwe, bo świadczenia za tzw. szkody osobowe, a więc te związane ze zdrowiem, kumulują się. Warto dodać, że jeśli do uszczerbku na zdrowiu dojdzie z winy osoby trzeciej, np. narciarza, który poturbuje posiadające NNW dziecko, wówczas można starać się o drugie odszkodowanie także z jego polisy OC w życiu prywatnym – dodaje Andrzej Paduszyński.

(AM, źródło: Brandscope)