Ekonomiczne i cybernetyczne ryzyka największymi zagrożeniami wedle dyrektorów

0
330

Ryzyka ekonomiczne i cybernetyczne, zwłaszcza związane z utratą danych i ransomware, powodują coraz większe obawy wśród dyrektorów i członków zarządu – wynika z raportu z badania dotyczącego odpowiedzialności dyrektorów z 2023 roku, przeprowadzonego przez WTW oraz Clyde & Co.

Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że dla 63% z nich najważniejsze dla biznesów jest ryzyko ekonomiczne. Drugie miejsce zajęło ryzyko cybernetyczne, zdobywając 62% wskazań. Ryzyko geopolityczne zyskało na znaczeniu, plasując się na 4. miejscu w porównaniu do 6. pozycji w ubiegłym roku. Ogólnie wyniki są zgodne z wynikami z 2022 roku – wśród głównych ryzyk nadal dominują ataki cybernetyczne, utrata danych i cyberwymuszenia. W stosunku procentowym ataki cybernetyczne i utrata danych wciąż stanowią największe zagrożenie. Aż 62% dyrektorów jest zaniepokojonych tymi zagrożeniami.

Po raz pierwszy w badaniu podzielono ryzyko ekonomiczne na trzy zagrożenia: inflację, recesję i rynek pracy. Większość dyrektorów na całym świecie wskazała inflację jako największe ryzyko ekonomiczne (69%), a tuż za nią recesję (67%). Ryzyko geopolityczne zajmuje wysokie miejsce wśród firm w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Świadomość ryzyka nie idzie w parze z działaniami

– Cieszymy się z powstania raportu do badania odpowiedzialności dyrektorów i członków zarządu  i ponownie jesteśmy wdzięczni za wkład Clyde & Co. W wyniku obecnej niepewności geopolitycznej, wprowadzającej zmienność w otoczeniu biznesowym, nie jest zaskoczeniem, że ryzyko geopolityczne zyskuje na znaczeniu na liście obaw członków zarządu. Rozwój technologii sprawia, że kwestie związane z cyberbezpieczeństwem będą nadal stanowić główne wyzwanie i z pewnością zaobserwujemy większe zapotrzebowanie na ubezpieczenia cybernetyczne. Cieszy nas powstanie tego raportu, ponieważ wiemy, że stanowi on świetne źródło wsparcia dla dyrektorów i menedżerów ryzyka w trakcie opracowywania strategii zarządzania ryzykiem – komentuje Jeremy Wall, szef Global Finex WTW.

W świetle obecnie panującej atmosfery niepewności, w której zmuszone są funkcjonować firmy i ich liderzy, tegoroczne badanie dostarcza wartościowych informacji na temat zmieniającego się krajobrazu ryzyka. Zapytaliśmy dyrektorów o 28 ryzyk. Ogólnie wyniki są bardzo zbliżone do ubiegłorocznych, z cyberryzykiem znacznie przewyższającym inne ryzyka. Jednak pojawiły się nowe ryzyka, w tym systemy i kontrole, wystarczające kompetencje cybernetyczne na poziomie zarządu oraz przestępstwa pracowników i cyberprzestępczość jako podkategoria ryzyka kryminalnego. Podczas badania zwrócono uwagę nie tylko na zróżnicowanie geograficzne, ale również na znaczne różnice między sposobem, w jaki dyrektorzy i menedżerowie ryzyka w małych firmach oceniają ryzyko, w porównaniu do tych w dużych przedsiębiorstwach. Niezależnie jednak od rozmiaru firmy skuteczne radzenie sobie z ryzykiem nigdy nie było trudniejsze. Dyrektorzy potrzebują nowoczesnego podejścia, aby móc przewidywać zagrożenia i wyzwania – mówi James Cooper, partner i Head of Insurance Clyde & Co.

– Wyniki tegorocznego raportu potwierdzają, że menedżerowie zdają sobie sprawę z zagrożenia cybernetycznego. Niestety obserwujemy także, że aktualny poziom inwestycji w systemy bezpieczeństwa IT jest często niewystarczający w stosunku do realnych potrzeb. Jest to bardzo niepokojący wniosek, ponieważ ataki mogą być nie tylko kosztowne, ale i wpłynąć negatywnie na reputację firmy – podsumowuje Katarzyna Piela, dyrektor Departamentu Finex Willis Towers Watson Polska.

O badaniu:

Badanie odpowiedzialności dyrektorów i członków zarządu identyfikuje kluczowe ryzyka dla dyrektorów na całym świecie (obejmując Wielką Brytanię, Europę, Azję, Australię, Amerykę Łacińską i Amerykę Północną). W badaniu wzięli udział respondenci z 40 krajów na całym świecie.

(AM, źrodło: WTW)