Europa: Lasy płoną i będą płonąć

0
314

Sezon rozprzestrzeniających się pożarów w 2023 r. w Europie należał do najgorszych w XXI w. Spustoszonych przez pożary zostało ponad pół miliona hektarów – podano w raporcie na temat pożarów lasów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Płn. sporządzonym przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.

Trzy najgorsze lata pod względem sumarycznego obszaru dotkniętego pożarami według Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) to 2017 (988 427 ha), 2022 (837 212 ha) i 2007 (588 388 ha). Pożary uległy intensyfikacji latem 2023 r., dotykając głównie region śródziemnomorski. Grecja (okolice Alexandroupoli) doświadczyła największego pojedynczego zdarzenia tego typu, jakie wystąpiło w Europie od lat 80. XX w.

Zmiany klimatyczne powodują, że pożary coraz częściej obejmują obszary, które w przeszłości nie były uważane za szczególnie podatne na to ryzyko. Zgodnie z opublikowaną w marcu oceną europejskiego ryzyka klimatycznego sytuacja najprawdopodobniej będzie się pogarszać.

Wstępne dane za I kw. 2024 r. pokazują niemal podwojenie przeciętnej liczby pożarów, choć nie przekłada się to na wielkość spalonego obszaru. Według raportu skutkiem pożarów jest emisja ok. 20 megaton CO2, równoważna 1/3 ilości emitowanej przez międzynarodowy transport lotniczy w UE w ciągu roku.

(AC, źródło: Reuters)