Generali nie przewiduje fuzji z rywalami

0
503

Leonardo Del Vecchio planuje wzmocnić europejską obecność największego włoskiego ubezpieczyciela Generali, ale nie przewiduje żadnej międzynarodowej fuzji z którymś z rywali – AXA lub Zurich.

85-letni miliarder, założyciel firmy optycznej Luxottica, do której należy marka Ray-Ban, wystąpił do Europejskiego Banku Centralnego o zwiększenie swojego udziału w Mediobanca, który jest największym udziałowcem Generali – do 20% z dotychczasowych 10%. Inwestor posiada już 4,8% Generali. Jego posunięcie wzbudziło w Rzymie obawy, że może się starać o połączenie Generali z jakimś partnerem, dystansując ubezpieczyciela od macierzystego gruntu i osłabiając wsparcie, które może on dać krajowi jako największy nabywca obligacji skarbowych, w czasie gdy wydatki z powodu pandemii zwiększają i tak wysokie potrzeby budżetowe Włoch. Jednak źródło z otoczenia Del Vecchio wyklucza fuzję z AXA albo Zurich, rywalami powszechnie postrzeganymi jako najbardziej prawdopodobni partnerzy Generali. Według tego samego źródła Del Vecchio, który swoje imperium optyczne zbudował od zera, chce przywrócić Generali wiodącą pozycję, jaką ubezpieczyciel miał w Europie w latach 90. XX w., za wcześnie jest jednak na podanie szczegółów strategii. Na razie kapitalizacja rynkowa ubezpieczyciela z siedzibą w Trieście zmalała do ok. 20 mld euro, czyli do mniej więcej połowy kapitalizacji AXA.

Del Vecchio, wieloletni inwestor Generali, pod koniec ub.r. zbudował swój stan posiadania w Mediobanca. Został największym udziałowcem banku Milanese po tym, jak jego partner od dziesięcioleci, UniCredit sprzedał w listopadzie swoje udziały. Od założeniu Mediobanca w 1946 r. nie zdarzyło się jeszcze, aby udziałowiec spoza branży bankowej posiadał ponad 10% udziałów. W dodatku Del Vecchio nie domaga się przedstawicieli w zarządzie Mediobanca, „na znak szacunku dla procesu akceptacji prowadzonego przez EBC”. Na giełdzie w Zurychu akcje AXA poszły w górę o 9%, a Generali o ok. 4%.

(AC, źródło: Reuters)