Generali: Większość zarządu chce, aby Philippe Donnet nadal był CEO grupy

0
166

14 września większość niewykonawczych członków zarządu Generali opowiedziała się za powierzeniem mandatu na trzecią kadencję Philippe’owi Donnetowi, pełniącemu funkcję Chief Executive Officer grupy. Wcześniej nieoficjalnie informowano, że w razie braku porozumienia w zarządzie, Generali może zyskać nowego CEO.

Członkowie zarządu „wyrazili uznanie” dla podjętej pracy i wyników osiągniętych przez Philippe’a Donneta, z zadowoleniem przyjmując jego gotowość do piastowania funkcji dyrektora generalnego również w kolejnej kadencji.

Wcześniej Reuters informował, że dwaj czołowi inwestorzy Generali są gotowi wymusić zmianę na stanowisku dyrektora generalnego, jeśli zarząd nie osiągnie porozumienia w sprawie dalszego sprawowania funkcji przez Philippe’a Donneta. Ubezpieczyciel ma powołać nowy zarząd na wiosnę, a póki co wokół przyszłości Donneta narastają spekulacje i rośnie napięcie wśród akcjonariuszy. Na znak, że idą na wojnę, dwaj inwestorzy Generali, Francesco Gaetano Caltagirone i Leonardo Del Vecchio, ujawnili pakt o konsultowaniu decyzji dotyczących Generali.

Ponowne powołanie Donneta jest w rękach zarządu Generali, który po raz pierwszy może przedstawić własną listę kandydatów. Źródła podają, że dwaj biznesmeni, którzy zawarli pakt, mając w sumie 10,95% udziałów, są gotowi przedstawić swoją listę. Nie ma na niej obecnego dyrektora generalnego, chociaż jest on chętny ubiegać się o kolejny mandat. Zresztą Donnet już pracuje nad nowym biznesplanem dla Generali, po przeprowadzeniu firmy przez kryzys covidowy i utrzymywaniu go na drodze do osiągnięcia celów aktualnego planu do końca 2021 r.

Donnet ma poparcie Alberto Nagela, dyrektora generalnego Mediobanca, głównego inwestora Generali z udziałem 12,9%, a także wielu członków zarządu ubezpieczyciela. Del Vecchio i Caltagirone są z kolei największymi inwestorami Mediobanca. Są krytycznie nastawieni do strategii Donneta, któremu zarzucają nadmierną ostrożność w szukaniu możliwości fuzji i przejęć. Jednak kompromis wśród udziałowców jest wciąż możliwy. Jednym z rozwiązań może być powołanie dyrektora zarządzającego popieranego przez Del Vecchio i Caltagirone, który będzie pracował obok Donneta.

(AM, AC, źródło: Generali, Reuters)