Generali wycofuje się z walki o NN Investment Partners

0
169

Assicurazioni Generali, największy włoski ubezpieczyciel, odpadł z wyścigu o zakup NN Investment Partners, biznesu zarządzania aktywami holenderskiego NN Group NV – wynika z informacji przekazanych Reutersowi przez dwa źródła zaznajomione ze sprawą.

DWS Group i Assicurazioni Generali znalazły się wśród firm, które złożyły wstępne oferty zakupu należącego do NN Group NV podmiotu specjalizującego się w zarządzaniu aktywami. Wcześniej Bloomberg podał, że podmiot o nazwie NN Investment Partners jest poza tym obiektem zainteresowania UBS Group i Allianz SE. Kilka innych międzynarodowych firm zarządzania aktywami, w tym amerykańskich, również przymierza się do tej transakcji.

Źródła Reutersa przekazały 8 czerwca, że Generali postanowiło zrezygnować z procesu, który ma być bardzo konkurencyjny. Ubezpieczyciel odmówił komentarza.

Analitycy twierdzą, że zgłoszona początkowa cena NN Investment Partners w wysokości 1,5 miliarda euro (1,83 miliarda dolarów) prawdopodobnie wzrośnie w procesie przetargowym.

W kwietniu NN poinformował, że bada możliwości dla swojego ramienia zarządzającego aktywami, włącznie z fuzją i częściową sprzedażą. Biznes nadzorujący aktywa pochodzące głównie ze składek z ubezpieczeń na życie NN zarządza ok. 300 mld euro. Trwają rozważania i nie ma pewności, czy do transakcji dojdzie. NN może opowiedzieć się za zatrzymaniem mniejszościowego udziału w biznesie, który zarządza głównie inwestycjami o stałym przychodzie, i podpisać umowę o współpracy z dowolnym nabywcą.

NN znalazł się pod presją ze strony Elliott Management Corp. na ujawnienie wartości dla udziałowców. Odkąd Elliott ujawnił swoje udziały w NN, akcje ubezpieczyciela wzrosły o prawie 15%, dając mu wartość rynkową 13,4 mld euro.

Kilka firm zarządzających aktywami zmieniło właściciela. Banki i ubezpieczyciele sprzedają je, ponieważ nie są w stanie konkurować z międzynarodowymi funduszami i nisko kosztowymi dostawcami, takimi jak Vanguard Group Inc. i Black Rock Inc. DWS, notowany na giełdzie menedżer aktywów należący do Deutsche Bank AG, pod kierownictwem dyrektora generalnego Asoki Woehrmanna bierze pod uwagę transformację przez przejęcia. Generali od lat poszukuje celów w dziedzinie zarządzania aktywami, aby zwiększyć skalę i uzyskiwać przychody z opłat.

(AC, AM, źródło: Reuters, Bloomberg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here