Innowacje w firmie jako przepis na trwałość organizacji

0
410

Raport Boston Consulting Group dotyczący najbardziej innowacyjnych firm wskazuje na czynniki, które zapewniają ciągłość i skuteczność innowacyjności. Według raportu organizacja powinna opracować jasną strategię innowacji i zapewnić wsparcie rozwojowymi inwestycjami.


Raport zatytułowany „The Most Innovative Companies 2020: The Serial Innovation Imperative” wskazuje, że innowacyjność stanowi jeden z trzech głównych priorytetów dla 2/3 organizacji.

W innowacjach należy połączyć ze sobą trzy elementy: motywację, wielkość i umiejętności – mówi Michael Ringel, dyrektor zarządzający i starszy partner BCG oraz współautor raportu. – Ale motywacja oraz wielkość organizacji niewiele znaczą, jeśli twój system innowacji nie może się na nich opierać, aby osiągnąć sukces. A w dzisiejszym wysoce niepewnym środowisku możliwość szybkiego reagowania i wprowadzania innowacji zapewnia decydującą przewagę – dodaje.

Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że innowacyjność zyskuje na znaczeniu, gdyż w obliczu wymagających warunków rynkowych to właśnie skuteczne wprowadzanie innowacji zapewnia przetrwanie i sukces organizacji.

Żadna firma nie przetrwa najbliższych lat bez innowacji. Realizacja odtwórczych produktów i usług będzie automatyzowana lub przenoszona do krajów niskokosztowych. Co ważne, innowacji nie da się oddelegować. Lider przedsiębiorstwa musi być jej głównym innowatorem, tworzyć kulturę, w której ludzie są nagradzani za wychodzenie poza schemat każdego dnia, nawet jeśli nie każdy pomysł jest trafiony – mówi Rafał Krzyżaniak, partner i lider praktyki digital w warszawskim biurze BCG.

Według rankingu „Most Innovative Companies” opracowanego przez BCG, globalną firmę doradztwa strategicznego, spośród 162 organizacji, które pojawiły się na liście od 2006 roku, 30% pojawiło się raz, a 57% zajęło swoje miejsce maksymalnie 3 razy. Tylko 8 firm pojawiało się w rankingu co roku.

Badania BCG opierają się na corocznej ankiecie przeprowadzonej przez ponad 2500 globalnych menedżerów na temat trendów innowacyjnych oraz na bazie globalnej bazy danych wyników innowacyjnych ponad 1000 firm.

(KS, źródło: Boston Consulting Group)